Բերձորի միջանցքի ապօրինի անցակետի մոտակայքում ադրբեջանական կողմը կտրել է համացանցի օպտիկամանրաթելային մալուխը
11:16 18/08/2023
Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան, ԱՀ պետական նախարարի խորհրդական Արտակ Բեգլարյանը գրում է.
«Երեկ՝ օգոստոսի 17-ին, ժամը 17:55-ին, Բերձորի (Լաչինի) միջանցքում տեղակայված ապօրինի անցակետի մոտակայքում ադրբեջանական կողմը կտրել է համացանցի օպտիկամանրաթելային մալուխը՝ խափանելով Արցախի կայուն կապը համացանցի հետ:
Երեկ երեկոյան Արցախի մասնագետները փորձել են ռուս խաղաղապահների հետ միասին մոտենալ տվյալ հատվածին և վերանորոգել մալուխը, սակայն ադրբեջանական կողմը չի թույլատրել: Այսօր առավոտվանից շարունակվում են բանակցությունները խաղաղապահների ու ադրբեջանական կողմի միջև, որպեսզի մեր մասնագետները կարողանան վերականգնել վնասված մալուխը:
Պատահական չեմ համարում, որ այս նոր հանցագործությունը տեղի է ունեցել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստից հետո և Արցախի ցեղասպանության թեմայով նախատեսված մամուլի ասուլիսի մեկնարկից բառացիորեն 5 րոպե առաջ: Այս սադրանքի հետևանքով ասուլիսի արցախաբնակ բանախոսները՝ ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը և տեղահանված քաղաքացի Ալվինա Ներսեսյանը կարողացել են անկայուն ու այլընտրանքային կապով միանալ մյուս երկու բանախոսներին՝ ԱՀ արտգործ նախարար Սերգեյ Ղազարյանին և ՄՔԴ առաջին գլխավոր դատախազ Լուիս Մորենո Օքամփոյին 45 րոպե ուշացումով:
Ի հեճուկս ադրբեջանական ջանքերի՝ ասուլիսը կայացել է, որին մասնակցել են շուրջ 130 անձինք 27 երկրից:
Ի դեպ, այժմ Արցախում խիստ սահմանափակ ծավալի համացանց է հասանելի՝ անկայուն ռադիոկապի միջոցով, որը նույնպես շարունակաբար գտնվում է ադրբեջանական խլացուցիչ համակարգերի ճնշման ներքո»։

В районе незаконного блокпоста в Бердзоре азербайджанцы перерезали кабель, лишив Арцах стабильного интернета
12:08 18/08/2023
Советник государственного министра Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики, НКР), бывший омбудсмен Арцаха Артак Бегларян пишет:
«Вчера, 17 августа, в 17:55 в районе незаконного блокпоста, расположенного в Лачинском коридоре, азербайджанская сторона перерезала оптоволоконный кабель, нарушив стабильную связь Арцаха.
Вчера вечером специалисты из Арцаха вместе с российскими миротворцами попытались подойти к данному участку и отремонтировать кабель, но азербайджанская сторона этого не допустила. С сегодняшнего утра ведутся переговоры между миротворцами и азербайджанской стороной, чтобы наши специалисты смогли восстановить поврежденный кабель.
Я не считаю случайным, что это новое преступление произошло после заседания Совбеза ООН и буквально за 5 минут до начала запланированной пресс-конференции на тему геноцида в Арцахе. В результате этой провокации спикеры из Арцаха на пресс-конференции, защитник прав человека Гегам Степанян и перемещенная гражданка Альвина Нерсесян, смогли соединиться с двумя другими спикерами, министром иностранных дел Сергеем Казаряном и первым генеральным прокурором МУС Луисом Морено Окампо с опозданием на 45 минут. Несмотря на усилия Азербайджана, пресс-конференция состоялась, в ней приняли участие около 130 человек из 27 стран.
Кстати, сейчас в Арцахе через нестабильную радиосвязь доступен очень ограниченный объем интернета, который к тому же постоянно находится под давлением азербайджанских систем глушения».