Ֆրանսիայի 101 դեպարտամենտներից 78-ում ջրի օգտագործման սահմանափակումներ կան՝ կապված երաշտի և ստորերկրյա ջրերի սպառման ռիսկերի հետ: «ՌԻԱ նովոստին» գրում է, որ յդ մասին ասվում է կառավարության VigiEau ինտերակտիվ քարտեզում։
Օգոստոսի 18-ի դրությամբ որոշ չափով սահմանափակումներ են գործում երկրի մեծ մասում։ Որոշ դեպարտամենտներում, ինչպիսիք են Կրուզը Նոր-Աքվիտանիա շրջանում և Ինդրը Կենտրոնական Ֆրանսիայի Կենտրոն-Լուարի հովտում, Օդում, Հերոյում և Պիրենեյ-Արևելյան շրջաններում՝ երկրի հարավում գտնվող Օկիտանիա շրջանում, սահմանափակող միջոցներ են ներդրվել կոմունաների մեծ մասում։ Քառասուն գերատեսչություններին շնորհվել է «կարմիր» ճգնաժամային կարգավիճակ՝ փաստելով երաշտի ամենաբարձր սպառնալիքի մասին։
Սահմանափակումները վերաբերում են ջրի օգտագործմանը «ոչ առաջնահերթ» նպատակներով և ներառում են արգելված ոռոգում, ջրի թույլատրելի սպառման գերազանցում, սպորտային դաշտերում սիզամարգերի ջրում, լողավազանների լցնում, մեքենաների լվացում և այլն։
Ըստ Figaro հրատարակության՝ Կենսաբազմազանության ֆրանսիական գրասենյակը (OFB) արդեն ավելի քան 6000 ստուգում է իրականացրել մի շարք տարածքների պրեֆեկտների կողմից սահմանված սահմանափակող միջոցների պահպանման վերաբերյալ։ Ստուգումները խախտումներ են հայտնաբերել դեպքերի 7 %-ում, դրանք կշարունակվեն առնվազն մինչև աշուն, նշում են լրատվամիջոցները։ Խախտումների համար ֆիզիկական անձինք կարող են տուգանվել 1,5 հազար եվրոյի չափով, իսկ բիզնեսները՝ մինչև 7,5 հազար եվրո։

В 78 департаментах Франции ограничили использование воды из-за риска засухи
В 78 из 101 департамента Франции действуют ограничения на использование воды из-за рисков засухи и истощения грунтовых вод, следует из информации на интерактивной карте правительства VigiEau. Об этом сообщает РИА Новости.
По состоянию на 18 августа, ограничения в той или иной мере действуют на большей части территории страны. В некоторых департаментах – таких, как Крез в регионе Новая Аквитания и Эндр в регионе Центр-Долина Луары в центральной Франции, Од, Эро и Восточные Пиренеи в регионе Окситания на юге страны, - ограничительные меры введены в большинстве коммун. Сорока департаментам присвоен "красный" статус кризиса, что означает наивысшую степень угрозы засухи.
Ограничения касаются использования воды в "неприоритетных" целях и включают запрещенную ирригацию, превышение допустимого расходования воды, полив газонов на спортивных площадках, заполнение бассейнов, мытье автомобилей и другие.
Как отмечает издание Figaro, Французское бюро по биоразнообразию (OFB) уже провело более 6000 проверок соблюдения ограничительных мер, введенных префектами ряда территорий. Проверки выявили нарушения в 7% случаев, они продолжатся, по меньшей мере, до осени, отмечает СМИ. За нарушения физическим лицам может грозить штраф в 1,5 тысячи евро, а предприятиям – до 7,5 тысячи евро.
Накануне Французская национальная метеослужба "Метео-Франс" ввела повышенный уровень природной опасности из-за жары в 19 департаментах метрополии, еще 21 департаменту присвоен средний, "желтый" уровень опасности.
По данным программы Евросоюза по наблюдению за Землей Copernicus, июль 2023 года стал самым жарким месяцем за всю историю наблюдений.