Օգոստոսի լույս 18-ի գիշերը ժամը 04։24-ին ադրբեջանական կողմից, դեռևս չպարզաբանված ավտոմեքենայով Հայաստան-Ադրբեջան սահմանագծի ՀՀ Սյունիքի մարզի Կապանի «Սյունիք» օդանավակայանի հարակից տարածք եկած անհայտ անձը Ադրբեջանի տարածքից երեք կրակոց է արձակել Կապանի «Սյունիք» օդանավակայանի ուղղությամբ և հեռացել։
ՀՀ ԱԱԾ մամուլի կենտրոնից հայտնում են, որ փամփուշտներից երկուսը վնասել են օդանավակայանի պատուհաններից մեկը և տանիքը։
«Ադրբեջանի իշխանություններին կոչ ենք անում պատշաճ քննություն իրականացնել դեպքի առիթով եւ միջոցներ ձեռնարկել նման միջադեպերի կրկնությունը բացառելու համար։
ՀՀ ԱԱԾ Սահմանապահ զորքերը պատրաստ են համատեղ քննության եւ/կամ Ադրբեջանական կողմին փոխանցել համապատասխան տեսանյութեր»,- նշում են ԱԱԾ-ից։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Նիկոլ Փաշինյանն այցելել էր Սյունիքի մարզ` Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայանից իրականացված ավիաչվերթով: Նիկոլ Փաշինյանը շրջել էր «Սյունիք» օդանավակայանում և ծանոթացել ստեղծված պայմաններին: Օգոստոսի 19-ին` Կապանի օրվա առիթով կլինի Երևան-Կապան ներկայացուցչական չվերթ, որից հետո արդեն հաջորդ շաբաթվանից նախատեսվում են կանոնավոր չվերթներ:

СНБ Армении: Азербайджанцы обстреляли капанский аэропорт «Сюник»
18 августа, в 04:24, неизвестный, при пока невыясненных обстоятельствах подъехавший с азербайджанской стороны на машине на территорию, прилегающую к капанскому аэропорту «Сюник» в Сюникской области Армении на границе Армения-Азербайджан, произвел с территории Азербайджана 3 выстрела в направлении Капанского аэропорта «Сюник» и покинул территорию. Подробности представляет пресс-центр СНБ Армении.
Две пули повредили одно из окон аэропорта и крышу.
«Призываем власти Азербайджана провести надлежащее расследование инцидента и принять меры для исключения повторения подобных инцидентов.
Пограничные войска СНБ РА готовы к совместному расследованию и / или передаче азербайджанской стороне соответствующих видеоматериалов», – говорится в сообщении.
Напомним, накануне Никол Пашинян посетил Сюникскую область РА, прибыв туда из аэропорта «Звартноц». Из правительства РА сообщают, что 19 августа – по случаю дня города Капан – состоится представительский рейс, после которого со следующей недели планируются регулярные рейсы по направлению Ереван-Капан.