Ադրբեջանի տևական օրեր է կրակի տակ է պահում Սարուշենի համայնքի ցորենի միակ դաշտը
«Ադրբեջանը ոչ միայն ութ ամսից ավելի է շրջափակման մեջ է պահում Արցախի ժողովրդին և զրկում նրանց Հայաստանի Հանրապետության հետ կապից, այլև ռազմական ուժի կիրառմամբ կամ դրա սպառնալիքով անընդհատ խոչընդոտներ է ստեղծում քաղաքացիական բնակչության կողմից իրենց առօրյա խնդիրները լուծելու հարցում:
Արդեն տևական օրեր է, Արցախի Հանրապետության Ասկերանի շրջանի Սարուշեն համայնքի բնակիչները հացի խնդիրը լուծելու համար փորձում են հավաքել գյուղի միակ ցորենի դաշտի բերքը, սակայն մոտակայքում տեղակայված  ադրբեջանական դիրքերից պարբերաբար թիրախավորվում են դաշտին մոտեցող մարդիկ ու գյուղատնտեսական տեխնիկան:
Թեև ամեն անգամ Արցախում ռուս խաղաղապահները հունձի օրն ու ժամը համաձայնեցնում են ադրբեջանական կողմի հետ և դրանք կազմակերպվում են տեղում խաղաղապահների ներկայությամբ, այդուհանդերձ աշխատանքները սկսվելուն պես հրաձգային տարբեր զինատեսակներից սկսվում է անդադար կրակը, ինչից հետո դրանք անմիջապես դադարեցվում են, իսկ քաղաքացիական անձինք խաղաղապահների օգնությամբ տեղափոխվում են անվտանգ վայր:
Սարուշենի համայնքի բնակիչները այսօր ևս զրկվել են իրենց հացի միակ աղբյուրը՝ ցորենը հավաքելու հնարավորությունից»։

The only wheat field in the Sarushen village of Artsakh’s Askeran region has been the target of shooting from nearby Azerbaijani army positions for a long time now, Artsakh (Nagorno-Karabakh) State Minister Gurgen Nersisyan warned on Saturday.
He said in a statement farmers and agricultural equipment repeatedly come under Azeri fire whenever they try to approach the grain field for harvesting.
“Although Russian peacekeepers agree the date and time of harvesting with the Azerbaijani side every time, and the harvest is organized at the presence of the peacekeepers on the ground, constant gunfire is reported as soon as the work starts. The agricultural work has to be suspended, while the civilians are taken to a safe place by the peacekeepers,” Nersisyan stated.
“The residents of Sarushen are deprived of their only source of living – grain harvesting,” he added.