ԱԱԾ-ն տեղեկություններ չունի «Սյունիք» օդանավակայանի մոտ հնչած կրակոցների մասին
«Մինչ Երևանից ժամանող ինքնաթիռը վայրէջք կկատարեր «Սյունիք» օդանավակայանում՝ ըստ ականատեսների, կրակահերթի ձայներ են լսվել։ Օդանավակայանի անվտանգության աշխատակիցները շենքից տարհանել են դիմավորողներին։ Ինքնաթիռը բարեհաջող վայրէջք է կատարել, ինքնաթիռի մեջ են եղել վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, ԱԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, փոխնախարարներ, ԶՊՄԿ-ի ղեկավարության անդամներ։
Ենթադրվում է, որ ադրբեջանցիները նպատակ են ունեցել վախի մթնոլորտ ստեղծել, որ ինքնաթիռը վայրէջք չկատարի»,- այս մասին գրում է «Առավոտ»-ը։
Sputnik Արմենիային ԱԱԾ մամուլի ծառայությունից հայտնել են, որ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը «Սյունիք» օդանավակայանի մոտ կրակոցներ արձակելու վերաբերյալ տեղեկություն չունի։
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 17-ին Նիկոլ Փաշինյանն այցելել էր Սյունիքի մարզ` Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայանից իրականացված ավիաչվերթով: Իսկ օգոստոսի լույս 18-ի գիշերը ժամը 04։24-ին ադրբեջանական կողմից, ԱԾԾ հաղորդմամբ, դեռևս չպարզաբանված ավտոմեքենայով Հայաստան-Ադրբեջան սահմանագծի ՀՀ Սյունիքի մարզի Կապանի «Սյունիք» օդանավակայանի հարակից տարածք եկած անհայտ անձը Ադրբեջանի տարածքից երեք կրակոց է արձակել Կապանի «Սյունիք» օդանավակայանի ուղղությամբ և հեռացել։ Փամփուշտներից երկուսը վնասել են օդանավակայանի պատուհաններից մեկը և տանիքը։
Հիշեցնենք՝ ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ այսօր՝ Կապան քաղաքի օրվա կապակցությամբ, ՆովԷյր ավիաընկերության L-410 տիպի քաղաքացիական օդանավով իրականացվելու է ուղևորափոխադրում Երևան- Կապան-Երևան երթուղով։
ՀՀ վարչապետի՝ ավիացիայի գծով նախկին խորհրդական Հակոբ Ճաղարյանը Երևան-Կապան թռիչքի մասին գրել է․ «Անվտանգության որևէ երաշխիքի բացակայության պայմաններում՝ Երևան-Կապան չվերթի կազմակերպումը համարում եմ անմիտ, անպատասխանատու PR քայլ»։

У СНБ Армении нет данных о стрельбе у аэропорта «Сюник» перед рейсом из Еревана
Руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян и секретарь Совета безопасности Армен Григорян представительским рейсом из ереванского аэропорта «Звартноц» вылетели в Капан по случаю Дня Капана.
«Перед тем, как вылетевший из Еревана рейс должен был приземлиться в аэропорту «Сюник», по свидетельству очевидцев, были слышны звуки выстрелов. Сотрудники безопасности аэропорта эвакуировали из здания встречающих. Самолет успешно совершил посадку, в нем находились руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян и секретарь Совета безопасности Армен Григорян, заместители министров, представители руководства ЗММК», – пишет газета «Аравот».
«Предполагается, что азербайджанцы преследовали цель создать атмосферу страха, чтобы самолет не совершил посадку», – отмечается в публикации.
Данных о стрельбе близ аэропорта «Сюник» в Капане 19 августа в Службе национальной безопасности РА нет, сообщили Sputnik Армения в пресс-службе ведомства.
Напомним, 17 августа Никол Пашинян посетил Сюникскую область РА, прибыв туда из аэропорта «Звартноц». Из правительства РА сообщили, что 19 августа – по случаю дня города Капан – состоится представительский рейс, после которого со следующей недели планируются регулярные рейсы по направлению Ереван-Капан. 18 августа СНБ Армении сообщила: «18 августа, в 04:24, неизвестный, при пока невыясненных обстоятельствах подъехавший с азербайджанской стороны на машине на территорию, прилегающую к капанскому аэропорту «Сюник» в Сюникской области Армении на границе Армения-Азербайджан, произвел с территории Азербайджана 3 выстрела в направлении Капанского аэропорта «Сюник» и покинул территорию. Две пули повредили одно из окон аэропорта и крышу».
Бывший советник премьер-министра РА по вопросам авиации Акоп Чагарян об рейсах Ереван-Капан написал: «В условиях отсутствия каких бы то ни было гарантий безопасности организацию рейсов Ереван-Капан считаю бессмысленным, безответственным PR-ходом».