ԿԽՄԿ-ն կոչ է անում որոշում կայացնողներին հնարավոր դարձնել հումանիտար մատակարարումների վերսկսումը Արցախ
11:24 19/08/2023
Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեն որոշում կայացնողներին կոչ է անում փոխզիջում գտնել և հնարավոր դարձնել հրատապ անհրաժեշտ մարդասիրական մատակարարումների վերսկսումը Լաչինի միջանցքով։ Այս մասին ասված է կազմակերպության հայտարարության մեջ:​
Նշվում է, որ ԿԽՄԿ մնում է Լաչինի միջանցքում գործող միակ մարդասիրական կազմակերպությունը՝  արձագանքելու մարդասիրական աճող կարիքներին: Բժշկական պարագաների վերջին առաքումը տեղի է ունեցել հուլիսի 7-ին, իսկ սննդամթերքի վերջին առաքումը` հունիսի 14-ին:
«1992թ.-ից Հարավային Կովկասում գործող ԿԽՄԿ-ն պատրաստ է հանդես գալ որպես չեզոք միջնորդ և աջակցել հումանիտար խնդիրների լուծմանը»,- նշում են ԿԽՄԿ-ից։

ICRC insists on resumption of humanitarian supplies across Lachin corridor
The International Committee of the Red Cross (ICRC) is urging decision-makers to find a compromise and make it possible to resume urgently needed humanitarian deliveries to Nagorno-Karabakh (Artsakh) through the Lachin corridor.
In a statement on Friday, the Red Cross underscored that it remains the only humanitarian organization operating across the Lachin corridor to respond to growing humanitarian needs.
The latest deliveries of medical supplies occurred July 7, while the latest delivery of food occurred June 14, it said.
"Present in the South Caucasus since 1992, the ICRC stands ready to act as a neutral intermediary and assist in addressing humanitarian issues," the statement read.