Ադրբեջանը տարածել է ստահոդ հաղորդագրություն, թե իբրև ՊԲ-ն ճնշել է Ֆիզուլի֊Բաքու երթուղով թռիչք  կատարող քաղաքացիական օդանավի GPS տեղորոշման համակարգը
13:32 21/08/2023
Ադրբեջանը տարածել է ստահոդ հաղորդագրություն, թե իբրև ՊԲ-ն ճնշել է Ֆիզուլի֊Բաքու երթուղով թռիչք կատարող քաղաքացիական օդանավի GPS տեղորոշման համակարգը
Արցախի Հանրախետության պաշտպանության նախարարությունից հայտնում են.
«Ադրբեջանի ՊՆ-ն օգոստոսի 21-ին տարածել է հերթական ստահոդ  հաղորդագրությունն այն մասին, թե իբրև ՊԲ համապատասխան ստորաբաժանումները օգոստոսի 21-ին ժամը 10։15֊ից ժամը 10։23֊ն  ընկած ժամանակահատվածում ճնշել են  Ֆիզուլի֊Բաքու երթուղով թռիչք  կատարող քաղաքացիական օդանավի GPS տեղորոշման համակարգը։
Ադրբեջանի ՊՆ իրականության հետ որևէ առնչություն  չունեցող հայտարարությունը չի կարող դիմանալ մասնագիտական փորձաքննության։ Ինչպես արդեն նշել ենք նախկինում, հիշյալ երթուղով թռիչք իրականացնող օդանավը չի հատում ԱՀ օդային սահմանները։ Նման կեղծ հայտարարությունների պարբերական  տարածմամբ Ադրբեջանը նպատակ ունի միջազգային հանրության ուշադրություն շեղել Լաչինի միջանցքի ապօրինի  շրջափակման հետևանքով օրավուր խորացող հումանիտար աղետից։
Ավելորդ չէ կրկին հիշեցնել, որ 2020 թ. պատերազմական գործողությունների ողջ ընթացքում  և դրանից հետո  հենց ադրբեջանական կողմն է հետևողական կերպով թիրախավորել Արցախի Հանրապետության քաղաքացիական ենթակառուցվածքը` արգելափակելով Լաչինի միջանցքը,  խափանելով գազի և էլեկտրականության մատակարարման հոսքագծերը և ճնշելով համացանցի ու բջջային կապի հասանելիությունը»։

В Арцахе опровергли очередную дезинформацию Азербайджана
«Очередное ложное сообщение МО Азербайджана от 21 августа о том, что соответствующие подразделения АО Арцаха якобы 21 августа в период с 10:15 до 10:23 подавили систему позиционирования GPS гражданского самолета, летевшего по маршруту Физули-Баку.
Заявление Минобороны Азербайджана, не имеющее ничего общего с действительностью, не выдерживает профессиональной проверки. Как мы уже упоминали ранее, самолет, летящий по указанному маршруту, не пересекает воздушные границы Республики Арцах. Периодически распространяя подобные лживые заявления, Азербайджан стремится отвлечь внимание международного сообщества от гуманитарной катастрофы, углубляющейся день ото дня в результате незаконной блокады Лачинского коридора.
Следует вновь напомнить, что в ходе военных действий 2020 года и после этого именно азербайджанская сторона последовательно держала под прицелом гражданские инфраструктуры Республики Арцах – заблокировав Лачинский коридор, перекрыв поставки газа и электроэнергии и ограничивая доступ к интернету и мобильной связи».