Ադրբեջանը շարունակաբար արգելում է ԿԽՄԿ մեքենաներով  դեղորայքի և բժշկական պարագանների մատակարարումը Արցախ
12:12 22/08/2023
Ադրբեջանը շարունակաբար արգելում է ԿԽՄԿ մեքենաներով դեղորայքի և բժշկական պարագանների մատակարարումը Արցախ
Այսօր Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 7 բուժառուներ ուղեկցողների հետ միասին,  անհետաձգելի մասնագիտացված բժշկական օգնություն ստանալու համար, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի  միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Արցախի ԱՆ հաղորդմամբ,նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 7 բուժառուների՝ ուղեկցողների հետ միասին, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար։
«Ադրբեջանական կողմը շարունակաբար արգելում է Կարմիր խաչի մեքենաներով խիստ անհրաժեշտ դեղորայքի և բժշկական պարագանների մատակարարումը Արցախ։
«Արևիկ» բուժմիավորումում այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 28 երեխա, 4-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 85 հիվանդ, 3 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում. որից 2-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում»,- հայտնում են Արցախի առողջապահության նախարարությունից։

Азербайджан продолжает блокировать поставки необходимых медикаментов и предметов медицинского назначения в Арцах автомобилями МККК
14:42 22/08/2023
Сегодня, 22 августа, при посредничестве и сопровождении Международного комитета Красного Креста 7 пациентов вместе с сопровождающими перевезены из «Республиканского медицинского центра» министерства здравоохранения Республики Арцах (НКР) в специализированные медицинские центры Республики Армения.
Согласно сообщению пресс-службы министерства здравоохранения Арцаха, планируется, что в течение дня еще 7 пациентов, в рамках государственного заказа направленные на лечение в Армению, с сопровождающими вернутся на машинах МККК в Арцах.
Азербайджанская сторона продолжает запрещать доставку необходимых медикаментов и предметов медицинского назначения в Арцах автомобилями Красного Креста.
В настоящее время стационарное лечение в медобъединении «Аревик» проходят 28 детей, 4 находятся в отделении неонатологии и реанимации.
85 пациентов проходят стационарное лечение в ЗАО «Республиканский медицинский Центр», 3 пациента находятся в реанимационном отделении, 2 из них – в крайне тяжелом состоянии.