Ադրբեջանը պատանդառության մեջ է պահում ԼՂ 120.000 բնակչությանը. Արարատ Միրզոյան
«Լեռնային Ղարաբաղում ահագնացող հումանիտար  ճգանաժամը ստեղծվել է Ադրբեջանի կողմից  Լաչինի միջանցքի արդեն ութ ամսից ավելի շարունակվող ապօրինի  արգելափակման հետևանքով»,- Երևանում Բելգիայի Թագավորության ԱԳ նախարար Հաջա Լահբիբի հետ համատեղ ասուլիսում ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
Նա նշեց, որ նախարարի հետ անդրադարձել են  ԼՂ-ում իրավիճակի ծայահեղ բացասական, անդառնալի հետևանքներին։ Միրզոյանի խոսքով, ի հեճուկս տարբեր ուղերձների, Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումների, Ադրբեջանը շարունակում է  Լաչինի միջանցքի արգելափակումը։
«Մենք շարունակաբար  ահազանգում ենք, որ Ադրբեջանի  գործողությունների հիմքում դրված է  ԼՂ  էթնիկ զտումների ենթարկելու բացահայտ քաղաքականությունը»,- ընդգծեց նախարարը։
Նա նշեց նաև, որ վերջին օրերին Ադրբեջանը պարբերաբար խախտում է զինադադարը ԼՂ-ում, թիրախավորւմ ՀՀ-Ադրբեջանի միջև  պետական սահմանին հայկական դիրքերը։
«Այսօր, փաստացի, Ադրբեջանը պատանդառության մեջ է պահում Լեռնային Ղարաբաղի 120.000 բնակչությանը ու այս գործելաոճով Ադրբեջանը մարտահրավեր է նետում տարածաշրջանում իրական կայունություն և խաղաղություն հաստատելու ուղղված միջազգային հանրության, առաջին հերթին Հաայաստանի ջանքերին»,- ասաց Արարատ Միրզոյանը։
Նա նշեց, որ ակնկալում է միջազգային գործընկերները քաղաքական կամք կդրսևորեն ձեռնարկելու գործուն քայլեր Ադրբեջանի ապակառուցողական, հակամարդկային, ռազմատենչ գործեալոճը փոխելու ուղղությամբ։
«Ավելորդ չեմ համարում ևս մեկ անգամ վերահաստատել Հայաստանի կառավարության դիրքորոշումը, նպատակը, ցանկությունը՝ բանակցությունների միջոցով հասնել տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության  հաստատմանը»,- ասաց Արարատ Միրզոյանը։

Арарат Мирзоян: Азербайджан держит в заложниках 120-тысячное население Нагорного Карабаха
Разрастающийся гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе создан вследствие продолжающейся  более 8 месяцев незаконной блокады Лачинского коридора (единственной соединяющей Республику Арцах (НКР) с Арменией и внешним миром дороги. – Ред.) со стороны Азербайджана. Об этом заявил Арарат Мирзоян на совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Бельгии Аджей Лябиб в Ереване.
Мирзоян отметил, что они с министром обсудили крайне негативные и необратимые последствия ситуации в Нагорном Карабахе. По словам Мирзояна, вопреки различным призывам и посланиям, решениям Международного суда ООН, Азербайджан продолжает блокаду Лачинского коридора.
«Мы постоянно предупреждаем, что действия Азербайджана основаны на открытой политике проведения этнической чистки в Нагорном Карабахе», – подчеркнул Мирзоян.
Он также обратил внимание, что в последние дни Азербайджан регулярно нарушает режим прекращения огня в Нагорном Карабахе, обстреливает армянские позиции на государственной границе между Арменией и Азербайджаном.
«Сегодня, фактически, Азербайджан держит в заложниках 120-тысячное население Нагорного Карабаха, и таким образом Азербайджан бросает вызов усилиям международного сообщества, в первую очередь, Армении, направленным на установление реальной стабильности и мира в регионе», – сказал Арарат Мирзоян.
Он отметил, что ожидает от международных партнеров проявления политической воли для принятия действенных шагов по изменению деструктивного, антигуманного, воинственного поведения Азербайджана.
«Не считаю лишним еще раз подтвердить позицию, цель и стремление правительства Армении добиться установления прочного мира в регионе путем переговоров», – указал Арарат Мирзоян.