Վազորդ Երվանդ Մկրտչյանն աթլետիկայի աշխարհի առաջնությունում ՀՀ նոր ռեկորդ է սահմանել
Հայաստանի աթլետիկայի հավաքականի անդամ, վազորդ Երվանդ Մկրտչյանը Բուդապեշտում ընթացող աթլետիկայի աշխարհի առաջնությունում ՀՀ նոր ռեկորդ է սահմանել՝ 1500 մետր վազքատարածությունը հաղթահարելով 3։39.35 րոպեում:
Աշխարհի առաջնության արդյունքներով Մկրտչյանը զբաղեցրել է 11-րդ հորիզոնականը և չի կարողացել հաղթահարել որակավորման փուլի արգելքը:
Նախորդ ռեկորդը ևս գրանցել էր Երվանդ Մկրտչյանը՝ հուլիսին Չինաստանում անցկացված Համաշխարհային ուսանողական խաղերի 1500 մետր վազք մրցաձևում ցույց տալով 3:40.68 արդյունք:
Հիշեցնենք՝ Համաշխարհային ուսանողական խաղերում Մկրտչյանը զբաղեցրել էր երրորդ հորիզոնականն ու արժանացել բրոնզե մեդալի: Այդպիսով՝ Մկրտչյանն անկախ Հայաստանի աթլետիկայի առաջին մեդալն էր նվաճել Համաշխարհային ուսանողական խաղերի վազքային մրցաձևերում:

Бегун Ерванд Мкртчян на чемпионате мира по легкой атлетике в Будапеште установил новый рекорд Армении
20:39 23/08/2023
Представитель сборной Армении по легкой атлетике, бегун Ерванд Мкртчян на чемпионате мира по легкой атлетике в Будапеште установил новый рекорд Армении: дистанцию ​​1500 метров он преодолел за 3:39,35 минуты.
Как сообщается на сайте министерства образования, науки, культуры и спорта РА, по итогам чемпионата мира Мкртчян занял 11-е место и не смог преодолеть барьер отборочного тура.