Տիգրան Աբրահամյան. Խելքներդ գլուխներդ հավաքեք` իշխանությունը արտոնություն, փող կամ մահակ չէ
«Արցախի հարցը հատկապես այս օրերին բավականին զգայուն է, որովհետև ներսում իրավիճակն աստիճանաբար կրիտիկականին է հասնում:
Ընտանիքներ կան, որ ամիսներով մսի երես չեն տեսել, հազարներով մարդիկ կան, ովքեր 3-4 օր է ցամաք հաց չեն կերել ու այս շարքը, ցավոք, շարունակելի է:
Արցախի իշխանությունը ինտրիգներ հրահրելու, տարբեր խմբերի իրար դեմ լարելու, ներսում թշմամություն մտցնելու փոխարեն պետք է պարզապես գործի:
Գործել` ենթադրում է ոչ միայն ամենօրյա ռեժիմով առաջացող խնդիրներին լուծումներ փնտրելը, այլ նվազագույն միջնաժամկետ ու կարճաժամկետ կտրվածքով դրանց առանձնացումն ու մեղմումը:
Մենք որպես կանոն խնդիրներին անդրադառնում ենք ըստ այդ պահին ստեղծված իրավիճակի, սակայն եթե «տնային աշխատանք» արվեր դիմադրելու ռեսուրսներն ավելի մեծ կլինեին, իսկ Արցախում ապրող մարդիկ ավելի պատրաստ վիճակով կմտնեի այս նոր փորձության մեջ:
Մարդիկ հացի ու գոյության խնդիր ունեն, նվազագույն կենցաղային պայմաններ այլևս չեն գործում, բայց ներսում իշխանության հովանավորյալ խմբերն անընդհատ խոսում են իշխանության պահպանման մասին և զենքի գործադրման շանտաժով փորձում իշխանության պաշտպանության հարց լուծել:
Խելքներդ գլուխներդ հավաքեք` իշխանությունը արտոնություն, փող կամ մահակ չէ, դա առաջին հերթին պատասխանատվություն է, որը ստանձնել եք օրենքներով և սահմանադրությամբ ու պարտավոր եք դրան հավատարիմ լինել»։

Тигран Абрамян: Наберитесь ума-разума, власть – это не привилегии, деньги или дубинка
«Вопрос Арцаза, особенно в эти дни, является крайне чувствительным, поскольку ситуация в республике постепенно достигает критической точки.
Есть семьи, которые месяцами не видят мяса, есть тысячи людей, которые 3-4 дня не ели сухого хлеба, и этот ряд, к сожалению, можно продолжить.
Власти Арцаха вместо того чтобы плести интриги, настраивать друг против друга разные группы, сеять внутри страны вражду, должны просто действовать.
Действовать, означает, не только искать решения возникающих в каждодневном режиме проблем, но и как минимум в ближайшей и среднесрочной перспективе выделять и смягчать эти проблемы.
Мы как правило, обращаемся к проблемам по создавшейся на этот момент ситуации, однако если бы “домашняя работа” была проделана, то ресурсов сопротивления было бы больше, а проживающие в Арцахе люди более подготовленными встретили бы это новое испытание.
Люди сталкиваются с проблемой существования и хлеба насущного, минимальные бытовые условия уже отсутствуют, однако внутри страны спонсируемые властями группы постоянно говорят о сохранении власти и, шантажируя применить оружие, пытаются решить вопрос сохранения власти.
Наберитесь ума-разума, власть – это не привилегии, деньги или дубинка, а в первую очередь – ответственность, которую вы взяли на себя согласно законам и Конституции и обязаны оставаться верным им».