ԿԲ-ն շրջանառության մեջ է դրել «Ազգային դրամի 30 տարին» արծաթե հուշադրամը
2023 թվականի օգոստոսի 23-ին ՀՀ կենտրոնական բանկը շրջանառության մեջ է դրել «Ազգային դրամի 30 տարին» արծաթե հուշադրամը:
Հայաստանի Հանրապետության ազգային արժույթը՝ դրամը, անկախ պետականության խորհրդանիշներից է: Դրամը շրջանառության մեջ է դրվել 1993 թվականի նոյեմբերի 22-ին:
ԿԲ-ից հայտնում են, որ հուշադրամի դիմերեսին պատկերված է ՀՀ զինանշանը և ՀՀ կենտրոնական բանկի պատկերանիշը` գիլյոշի պատկերի ֆոնին:
Դարձերեսին ազգային դրամի 30-ամյակի պատկերանիշն է, որտեղ դրամի գրանշանն է, «30 ՏԱՐԻ» գրառումը և ոճավորված ՀՀ դրոշը՝ գիլյոշի պատկերի ֆոնին:
Էսքիզների հեղինակը Վարդան Վարդանյանն է, հուշադրամը հատվել է Լիտվայի դրամահատարանում:
ՀՀ դրամի գոյության 30 տարիների ընթացքում թողարկվել են շրջանառու թղթադրամների և մետաղադրամների մի քանի շարքեր, ինչպես նաև դրամանիշերի այլ տեսակներ, որոնք հետաքրքրություն են ներկայացնում հավաքորդների շրջանում՝ շրջանառու հիշատակային մետաղադրամներ, հավաքորդական թղթադրամներ, հուշադրամներ, ներդրումային դրամներ:
«Հայաստանի Հանրապետության առաջին հուշադրամը թողարկվել է 1994 թվականին, և այդ ժամանակից ի վեր ՀՀ կենտրոնական բանկը թողարկել է ոսկե, արծաթե և պղինձ-նիկելից հատված ավելի քան 440 անվանատեսակի հուշադրամներ՝ նվիրված հայ ժողովրդի ակնառու ներկայացուցիչներին, պատմամշակութային կարևոր իրադարձություններին:
ՀՀ դրամանիշերն արտադրվում են պաշտպանված տպագրության ու դրամահատման նորագույն տեխնոլոգիաների կիրառմամբ և համապատասխանում են որակի ու պաշտպանվածության միջազգային չափորոշիչներին։
ՀՀ թղթադրամներն ու մետաղադրամները, արտադրության որակի և գեղարվեստական ձևավորման բարելավմանն ուղղված մշտական և համակարգված աշխատանքի շնորհիվ, հեղինակավոր միջազգային դրամագիտական մրցույթներում բազմիցս արժանացել են մրցանակների և բարձր գնահատանքի»,- ասվում է ԿԲ հաղորդագրությունում։

Armenia's Central Bank issues collector coin to mark 30th anniversary of national currency
The Central Bank of Armenia put the “30 Years of National Currency” silver collector coin into circulation on Wednesday, August 23.
The collector coin is dedicated to the 30th anniversary of the national currency, the bank said in a press release.
The national currency of the Republic of Armenia, the dram, is one of the symbols of independent statehood. The dram was put into circulation on November 22, 1993. During 30 years of the dram existence, several series of circulating banknotes and coins, as well as other types of currency of the collectors’ interest – circulating commemorative coins, collector banknotes, collector and investment coins – have been issued.
The first collector coin of the Republic of Armenia was issued in 1994. Since then, the Central Bank of the Republic of Armenia has issued more than 440 names of collector coins made of gold, silver and copper-nickel, dedicated to prominent Armenians and landmark historical and cultural events. Banknotes and coins of the Republic of Armenia are produced with the use of state-of-the-art technologies offered by security printing and mintage, and meet modern international standards of quality and security.
The consistent and purposive work on improving the quality of the banknotes and coins of the Republic of Armenia has brought in many awards and high appreciation at prestigious international numismatic contests.