33 տարի առաջ այս օրը՝ օգոստոսի 23-ին, Հայաստանի Գերագույն խորհրդի առաջին նստաշրջանում ընդունվեց Հայաստանի Անկախության հռչակագիրը, որով դրվեց Հայաստանի անկախ պետականության հաստատման գործընթացի սկիզբը:
Ելնելով Հայաստանի անկախության մասին հռչակագրի դրույթներից՝ խորհրդարանը 1991թ. սեպտեմբերի 21-ին որոշեց Հայաստանի տարածքում անցկացնել հանրաքվե՝ ԽՍՀՄ կազմից դուրս գալու և անկախանալու նպատակով։
Ընտրողների 99,5 %-ը քվեարկել է անկախության հռչակման օգտին՝ 95% մասնակցության պարագայում։ Հանրաքվեի արդյունքների հիման վրա 1991թ. սեպտեմբերի 23-ին Գերագույն խորհուրդը Հայաստանը հռչակեց անկախ պետություն:
Հայաստանի անկախության մասին հռչակագիրը Հայաստանի Հանրապետության հիմնադիր փաստաթուղթն է և Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրություն հետ միասին նրա հիմնարար երկու փաստաթղթերից մեկը։
Այն սահմանադրության հետ կազմում է մեկ միասնական ամբողջություն, քանի որ ՀՀ սահմանադրությունը խարսխված է Անկախության մասին հռչակագրում ամրագրված սկզբունքների և նպատակների վրա։

Armenia marks the 33rd anniversary of adopting its Declaration of Independence on Wednesday, August 23.
On 23 August 1990, the Supreme Council of the Armenian Soviet Socialist Republic signed Armenia’s Declaration of Independence in Yerevan, renaming itself as the Republic of Armenia.
Armenia officially became an independent state on September 21, 1991, upon the dissolution of the USSR.
Adopting the declaration marked the beginning of establishment of independent sovereignty and creation of a democratic state.
In the Declaration of Independence, the newly-independent republic acknowledged Armenian as the state language and initiated the creation of its own system of education and of scientific and cultural development.
The Republic of Armenia also stood in full support of achieving international recognition of the Armenian Genocide that took place in Ottoman Turkey and Western Armenia in 1915.
In the video below, Supreme Council member Aram Manukyan declared the secession of Armenia from the USSR and also declared Armenia as an independent nation.
The declaration was signed by Armenia’s first president Levon Ter Petrosyan and secretary of the Supreme Council of Armenia, Ara Sahakyan.