Ռուբեն Վարդանյան.  Հռչակագրի ընդունումից 33 տարի անց կանգնած ենք Արցախի հանձնման ու ՀՀ ինքնիշխանության կորստի առջև
14:12 23/08/2023
Ռուբեն Վարդանյան. Հռչակագրի ընդունումից 33 տարի անց կանգնած ենք Արցախի հանձնման ու ՀՀ ինքնիշխանության կորստի առջև
Հասարակական-քաղաքական գործիչ, «Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատ» հանրային շարժման համակարգող Ռուբեն Վարդանյանի ուղերձ է հրապարակել Անկախության հռչակագրի օրվա առթիվ։
«Պետությունները կայանում, ամրանում, հզորանում և հարգանք են վաստակում, երբ հավատարիմ են մնում ու սրբորեն պահպանում են պետականության հիմքում ընկած արժեքներն ու գաղափարները:
Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհուրդը 33 տարի առաջ ընդունեց Հայաստանի Անկախության Հռչակագիրը՝ հստակ հայտարարելով, որ անկախ պետականության հաստատման գործընթացի սկիզբը հռչակում է՝ «կենսագործելով ազգերի ազատ ինքնորոշման իրավունքը, հիմնվելով 1989 թվականի դեկտեմբերի 1-ի «Հայկական ԽՍՀ-ի եւ Լեռնային Ղարաբաղի վերամիավորման մասին» Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհրդի եւ Լեռնային Ղարաբաղի Ազգային խորհրդի համատեղ որոշման վրա»:
Այս փաստաթուղթն է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրություն հիմքում: Սահմանադրություն բառն ինքնին խոսում է այն մասին, որ այդ փաստաթղթում դրվել են սահմաններ բոլոր իշխանությունների համար, որոնց հատելը նշանակում է խարխլել պետականության հիմքերը:
Հռչակագրի ընդունումից 33 տարի անց մենք այսօր կանգնած ենք Արցախի հանձնման ու Հայաստանի ինքնիշխանության կորստի լրջագույն մարտահրավերների առջև:
Հռչակագրից ընդունումից 33 տարի անց Հայաստանի իշխանությունները Արցախն Ադրբեջանի կազմում ճանաչելու մասին հայատարարություն են արել, իսկ Ադրբեջանը դրանից ոգևորված՝ նոր տարածքային պահանջներ է ներկայացնում Հայաստանի Հանրապետությանը՝ խորացնելով թշնամանքն ու ագրեսիայի վտանգը:
Մեր ժողովրդին ամեն օր քարոզվում է, որ մենք անզոր ենք, որ մենք թույլ ենք, որ մենք չենք կարող ոչինչ փոխել: Ամեն ինչ արվում է՝ կոտրելու մեր ազգի ողնաշարը, զրկելու մեզ մեր ազգային արժանապատվությունից, գաղափարից՝ արժեզրկելով պայքարն ու դիմադրությունը: Դա արվում է այն դեպքում, երբ սպառնալիքներն օրեցօր ուժգնանում են: Մեզ նախևառաջ փորձում են զինաթափել հոգեպես և բարոյապես: Հենց այդ պատճառով էլ պետք է ավելի ամուր կառչել արժեքներից ու գաղափարներից, հավատարիմ մնալ այն սկզբունքներին, որոնք դրվել են հայոց անկախ պետականության հռչակման հիմքում:
Երբ Սպարապետ Վազգեն Սարգսյանին հարց էին տալիս անկախության մասին, նա ասել է. «Անկախությունը բացարձակ արժեք է։ Անգամ այս ծանր փորձությունների գնով, անգամ այս ծանր կենցաղի գնով Անկախությունը քննարկման կարիք չունի։ Դա մարդու շնչելու, մարդու ապրելու, ծնվելու, սիրելու պես բան է։ Այդ ամեն ինչի հավաքականություն է Անկախությունը...»:

Рубен Варданян: Спустя 33 года после принятия Декларации мы сегодня стоим перед вызовами сдачи Арцаха и утраты суверенитета Армении
14:47 23/08/2023
Экс-государственный министр Республики Арцах (НКР) Рубен Варданян (Ruben Vardanyan) обратился с посланием по случаю 33-летия принятия Декларации о независимости Республики Армения.
«Государства создаются, укрепляются, становятся мощными и заслуживают уважение, когда остаются верными и свято хранят ценности и идеи, заложенные в основу государственности.
Верховный Совет Армянской ССР 33 года назад принял Декларацию о независимости Армении, чётко заявив, что начало процесса провозглашения независимой государственности провозглашает «реализуя право народов на самоопределение, основываясь на совместном решении Верховного Совета Армянской ССР и Национального Совета Нагорного Карабаха от 1 декабря 1989 года «О воссоединении Армянской ССР и Нагорного Карабаха».
Этот документ в основе Конституции Республики Армения. Слово Конституция само по себе говорит о том, что в этом документе для всех властей заложены границы, пересекать которые значит нарушать основы государственности.
Через 33 года после принятия Декларации мы сегодня стоим перед вызовами сдачи Арцаха и утраты суверенитета Армении.
Через 33 года после принятия Декларации власти Армении сделали заявление о признании Арцаха в составе Азербайджана, а Азербайджан, воодушевлённый этим, представляет новые территориальные претензии к Республике Армения, углубляя вражду и опасность агрессии.
Наш народ каждый день агитируют, что мы бессильны, мы слабы, что мы не можем ничего изменить. Делается всё, чтобы сломить хребет нашей нации, лишить нас нашего национального достоинства, идеи, обесценив борьбу и сопротивление. Это делается в том случае, когда угрозы день ото дня усиливаются. Нас прежде всего пытаются обезоружить духовно и морально. Именно по этой причине нужно крепче держаться за наши ценности и идеи, оставаться верными тем принципам, которые были заложены в основу провозглашения армянской независимой государственности.
Когда Спарапета Вазгена Саргсяна спросили о независимости, он сказал: «Независимость – абсолютная ценность. Даже ценой этих тяжёлых испытаний, даже ценой этого тяжёлого быта
Независимость не нуждается в обсуждениях. Это что-то такое, как человек дышит, человек живёт, рождается, любит.  Независимость – совокупность всего этого».