Արգենտինան, Եգիպտոսը, Իրանը, ԱՄԷ-ն, Սաուդյան Արաբիան և Եթովպիան կմիանան ԲՐԻԿՍ-ին 2024 թվականի հունվարի 1-ից։ ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, այս մասին ԲՐԻԿՍ -ի 15-րդ գագաթնաժողովի ավարտին կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Հարավային Աֆրիկայի նախագահ Սիրիլ Ռամապոսան։
«Մենք որոշել ենք հրավիրել Արգենտինայի Հանրապետությանը, Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետությանը, Եթովպիայի Դաշնային Դեմոկրատական Հանրապետությանը, Իրանի Իսլամական Հանրապետությանը, Սաուդյան Արաբիայի Թագավորությանը և Արաբական Միացյալ Էմիրություններին՝ դառնալու ԲՐԻԿՍ -ի լիիրավ անդամներ: Անդամակցությունն ուժի մեջ կմտնի 2024 թվականի հունվարի 1-ից»,- ասել է նա։
Նրա խոսքով, ԲՐԻԿՍ -ը չի սահմանափակվում ընդլայնման մեկ փուլով։
Նշենք, որ ԲՐԻԿՍ (BRICS ) հինգ երկրների խումբ է, որոնց անդամ են Բրազիլիան, Ռուսաստանը, Հնդկաստանը, Չինաստանը և ՀԱՀ-ը։

Аргентина, Египет, Иран, ОАЭ, Саудовская Аравия и Эфиопия войдут в состав БРИКС с 1 января 2024 года. Об этом заявил президент ЮАР Сирил Рамапоса на пресс-конференции по итогам 15-го саммита БРИКС. Его слова приводит ТАСС.
«Мы решили пригласить Аргентинскую Республику, Арабскую Республику Египет, Федеративную Демократическую Республику Эфиопия, Исламскую Республику Иран, Королевство Саудовская Аравия и Объединенные Арабские Эмираты стать полноправными членами БРИКС. Членство вступает в силу с 1 января 2024 года», - отметил южноафриканский лидер.
БРИКС не будет ограничиваться лишь одной фазой расширения, заявил Рамапоса.
«Пять стран БРИКС достигли соглашения касательно руководящих принципов, стандартов, критериев и процедур процесса расширения БРИКС <...>. Мы достигли консенсуса по первой фазе процесса расширения, за которой последуют и другие фазы [расширения объединения]», - заявил он.