Ադրբեջանական կողմին է փոխանցվել ՀՀ-ի և Ադրբեջանի միջև խաղաղությասն պայմանագրի մեր նոր առաջարկները.Փաշինյան
«2020-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 7-րդ կետը ազդարարում է, որ ներքին տեղահանված անձինք և փախստականները վերադառնում են ԼՂ տարածք և հարակից շրջաններ ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի հսկողության ներքո»,-կառավարության նիստում հիշեցրեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ այդ դրույթի չկատարելը և մյուս փաստերը շարունակաբար վկայում են, որ Ադրբեջանի հիմնական նպատակը ԼՂ հայությանը էթնիկ զտման ճանապարհով ԼՂ-ից հեռացնելն է՝ լինի դա սովամահության, սովահարության, ռազմական օպերացիայի, թե այլ միջոցներով:
Փաշինյանը հայտնեց, թե հայկական կողմի տեղեկություններով Բաքուն տարբեր միջոցներով շարունակաբար հրաժարվում է Ստեփանակերտի հետ երկխոսությունից՝ փորձելով դրա պատասխանատվությունը դնել ԼՂ-ի վրա:
«ՀՀ-ի դիրքորոշումը շարունակում է մնալ նույնը՝ ԼՂ-ի հայության իրավունքներին ու անվտանգությանն առնչվող հարցերը պետք է հասցեագրվեն Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսության միջոցով միջազգային մեխանիզմի շրջանակներում: Այս համատեքստում էական է նաև 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 7-րդ կետի կատարումը, որը, ուզում եմ ուշադրություն հրավիրել, նախատեսում է փախստականների և ներքին տեղահանվածների վերադարձ ոչ միայն ԼՂ-ի տարածք, այլև հարակից շրջաններ: Սա նշանակում է, որ ոչ միայն Հադրութի, Մարտակերտի, Մարտունու, այլև Գետաշենի, Մարտունաշենի և մյուս այլ շրջանների հայերը արժանապատվորեն իրենց տները վերադառնալու հնարավորություն պետք է ունենան: Միևնույն ժամանակ ուզում եմ ընդգծել ՀՀ հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին»,-հայտնեց Փաշինյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ ադրբեջանական կողմին է փոխանցվել ՀՀ-ի և Ադրբեջանի միջև խաղաղությասն պայմանագրի նոր առաջարկները:

Никол Пашинян: Мы направили азербайджанской стороне наши новые предложения по мирному договору между Арменией и Азербайджаном
12:25 24/08/2023
Пункт 7 трехстороннего Заявления от 9 ноября 2020 года предусматривает: внутренне перемещенные лица и беженцы возвращаются на территорию Нагорного Карабаха и прилегающие районы под контролем Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев. Об этом на заседании правительства Армении 24 августа напомнил Никол Пашинян.
По его словам, невыполнение этого положения и другие факты непрерывно доказывают, что главной целью Азербайджана является изгнание армян Нагорного Карабаха путем этнической чистки – будь то голод, военная операция или другие средства.
Пашинян сообщил, что, по сведениям армянской стороны, Баку различными способами постоянно отказывается от диалога со Степанакертом, пытаясь переложить ответственность за это на Нагорный Карабах.
«Позиция Республики Армения остается неизменной: вопросы, связанные с правами и безопасностью армян Нагорного Карабаха, должны решаться посредством диалога Баку-Степанакерт, в рамках международного механизма.
В этом контексте существенным также является выполнение пункта 7 трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, который предусматривает возвращение внутренне перемещенных лиц и беженцев на территорию Нагорного Карабаха и прилегающие районы под контролем Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев.
Это значит, что не только армяне Мартакерта, ряда гадрутских сел, ряда сел Мартуни, но и Геташена, Мартунашена, Шаумяна и других районов должны иметь возможность достойно и безопасно вернуться в свои дома», – сказал Пашинян.
«Я хочу подчеркнуть приверженность Республики Армения мирной повестке дня. Должен сообщить вам, что мы передали азербайджанской стороне наши новые предложения по мирному договору между Арменией и Азербайджаном», – сообщил Пашинян.