«Ադրբեջանի Կարմիր մահիկի ընկերությունը խախտում է Կարմիր խաչի և Կարմիր մահիկի միջազգային շարժման հիմնարար սկզբունքները»
12:00 24/08/2023
Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության արձագանքել է օգոստոսի 22-ին Ադրբեջանի Կարմիր մահիկի ընկերության հայտարարությանը։
Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության հայտարարության մեջ ասվում է.
«Ադրբեջանի Կարմիր մահիկի ընկերությունը խախտում է Կարմիր խաչի և Կարմիր մահիկի միջազգային շարժման հիմնարար սկզբունքները, նախ և առաջ չեզոքության սկզբունքը, և ներգրավվում է քաղաքական գործընթացում, բարձրաձայնելով իր կառավարության դիրքորոշումը, այն է՝ փակ պահել Լաչինի միջանցքը (այդ թվում այսպես կոչված այլընտրանքային ուղիներ առաջարկելու միջոցով)։
Ադրբեջանի Կարմիր մահիկին քաղաքական գործընթացներում ներքաշումը հակասում է Կարմիր խաչի միջազգային շարժման հիմնարար սկզբունքներին՝ վերջինս չունի քաղաքական հայտարարություններ անելու և քաղաքական օրակարգին ծառայելու մանդատ։
Սա կոպիտ խախտում է և  համահունչ չէ Շարժման սկզբունքներին և արժեքներին, ինչպես նաև մարդասիրական օրակագին։
Ներկա պահին Ադրբեջանը նաև օգտագործելով Կարմիր մահիկի ընկերությունը՝ փորձում է խոչընդոտել ԿԽՄԿ որպես միակ մարդասիրական միջազգային կազմակերպության գործունեությունը Լեռնային Ղարաբաղում։ Դրա վառ վկայությունն է Վագիֆ Խաչատրյանի առևանգումը անցակետում ԿԽՄԿ ուղեկցությամբ Հայաստան՝ վիրահատության նպատակով տեղափոխվելու ճանապարհին։ Վերջինս առևանգվեց, երբ գտնվում էր միջազգային մարդասիրական իրավունքի պաշտպանության ներքո։
2023 թվականի հուլիսի 26-ից Հայաստանից ուղարկված մարդասիրական բեռը կանգնած է Հակարի կամրջի մոտ։ Ադրբեջանի Կարմիր մահիկը կարող էր օգտագործել իր «մարդասիրական ներուժը», համոզելու Լաչինի միջանցքը փակած և մարդասիրական աղետ առաջացրած կողմին բացելու այն՝ հարգելով մարդասիրական սկզբունքները։
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն իր հուլիսի 25-ի հայտարարությամբ միջազգային հանրության ուշադրությունն է հրավիրել Լեռնային Ղարաբաղում ահագնացող հումանիտար իրավիճակի վրա, ինչը ներկայացվել է նաև Անվտանգության խորհրդում ՄԱԿ Մարդասիրական հարցերի համակարգման գրասենյակի (OCHA) ներկայացուցչի կողմից:
Այսպիսով, ավելի քան հրատապ է դառնում  ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թվականի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի որոշումների անհապաղ իրականացումը։
Մենք կոչ ենք անում Կարմիր խաչի միջազգային շարժման բաղկացուցիչներին՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին, Կարմիր խաչի և Կարմիր մահիկի ընկերությունների միջազգային ֆեդերացիային և Ադրբեջանի Կարմիր մահիկի ընկերությանը անշեղորեն հետևել և հավատարիմ մնալ Շարժման սկզբունքներին՝ տանելու իրենց մանդատների շրջանակներում փոխլրացնող դերը՝ ի նպաստ մարդասիրական առաքելության արդյունավետ իրականացման»։

Общество Красного Полумесяца Азербайджана нарушает основополагающие принципы Международного движения Красного Креста и Красного Полумесяца
13:16 24/08/2023
Армянское общество Красного Креста отреагировало на заявление Общества Красного Полумесяца Азербайджана от 22 августа, отметив:
«Общество Красного Полумесяца Азербайджана нарушает основополагающие принципы Международного движения Красного Креста и Красного Полумесяца, в первую очередь принцип нейтралитета, и вовлекается в политический процесс, озвучивая позицию своего правительства –держать Лачинский коридор закрытым (в том числе путем предложения так называемых альтернативных маршрутов).
Втягивание Красного Полумесяца Азербайджана в политические процессы противоречит основополагающим принципам международного движения Красного Креста, последнее не имеет мандата выступать с политическими заявлениями и служить политической повестке дня.
Это является грубым нарушением и не соответствует принципам и ценностям Движения, а также гуманитарной повестке дня.
В настоящее время Азербайджан, также используя Общество Красного Полумесяца, пытается воспрепятствовать работе МККК как единственной гуманитарной международной организации в Нагорном Карабахе. Похищение Вагифа Хачатряна на блокпосту по пути в Армению в сопровождении представителей МККК для операции – яркое тому подтверждение. Последний был похищен, когда находился под защитой международного гуманитарного права.
С 26 июля 2023 года отправленный из Армении гуманитарный груз стоит возле моста Хакари. Красный Полумесяц Азербайджана мог бы использовать свой "гуманитарный потенциал", чтобы убедить сторону, которая закрыла Лачинский коридор и вызвала гуманитарную катастрофу, открыть его, уважая гуманитарные принципы.
Международный комитет Красного Креста своим заявлением от 25 июля, которое также было представлено Совету Безопасности представителем Управления по координации гуманитарных вопросов (УКГВ) ООН, обратил внимание международного сообщества на ухудшение гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе.
Таким образом, более чем актуальной становится немедленная реализация решений Международного Суда ООН от 22 февраля и 6 июля 2023 года.
Мы призываем участников Международного движения Красного Креста - Международного комитета Красного Креста, Международной федерации обществ Красного Креста и Красного Полумесяца и Общества Красного Полумесяца Азербайджана - неуклонно следовать и придерживаться принципов Движения играть дополняющую роль в рамках своих мандатов для эффективного осуществления гуманитарной миссии».