Նորվեգիայի իշխանությունները սպանել են Ռուսաստանից Նորվեգիայի տարածք վերադարձած եղջերուներին, որտեղ նրանք տեղափոխվել էին արոտավայրեր փնտրելու համար: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնել է Associated Press գործակալությունը։
Նշվում է, որ 2023 թվականին 42 եղջերու հատել է սահմանը և հայտնվել Ռուսաստանի տարածք՝ արոտավայրեր որոնելու համար։ Եղջերուներից 40-ը վերադարձել են Նորվեգիա, սակայն հետո կենդանիներին սպանել են՝ վախենալով, որ նորից կարող են տեղափոխվել Ռուսաստան։ Դա պայմանավորված է նրանով, որ եղջերուների տեղաշարժը Նորվեգիայի իշխանությունների համար ստեղծում է ինչպես բյուրոկրատական, այնպես էլ ֆինանսական խնդիրներ։
Մասնավորապես, Մոսկվան Օսլոյից արդեն պահանջել է փոխհատուցել ռուսական արոտավայրերին հասցված վնասը և վճարել 50 հազար կրոն (4700 դոլար) յուրաքանչյուր կենդանու համար, որն անցել է Ռուսաստանի սահմանը և արածել Մուրմանսկի շրջանի «Պասվիկ» արգելոցում, ինչպես նաև միանվագ վճարել 47 միլիոն կրոն (4,4 միլիոն դոլար) ընդհանուր առմամբ այն օրերի համար, երբ եղջերուները գտնվել են Ռուսաստանի արգելոցում։
Եղջերուների տեղաշարժին վերջ տալու համար Նորվեգիայի իշխանությունները նախատեսում են մինչև հոկտեմբերի 1-ը վերականգնել ՌԴ-ի հետ սահմանին գտնվող կիսաքանդ պատնեշը: Սակայն կառույցի վերականգնման գործընթացը բարդանում է նրանով, որ աշխատողները պետք է մշտապես գտնվեն միայն նորվեգական տարածքում, քանի որ առանց ռուսական վիզայի սահմանը հատելը հավասարազոր է Ռուսաստան ապօրինի ներթափանցմանը:

Власти Норвегии убили оленей, перебегавших на территорию России
Власти Норвегии убили оленей, вернувшихся на норвежскую территорию из России, куда они перебирались в поисках пастбищ. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на агентство Associated Press.
По его сведениям, в 2023 году 42 оленя пересекли границу и отправились в Россию за лучшими угодьями, 40 из них вернулись обратно в Норвегию. Как утверждается, "вернувшиеся животные были забиты из опасений, что они могут вновь перебраться в РФ". Связано это с тем, что перемещение оленей создает норвежским властям как бюрократические, так и финансовые проблемы. Так, Москва уже потребовала от Осло компенсации ущерба, причиненного российским пастбищам, и уплаты 50 тыс. крон ($4700) за каждое животное, которое переправилось в Россию и паслось в заповеднике "Пасвик" в Мурманской области, а также единовременной выплаты 47 млн крон ($4,4 млн) в общей сложности за те дни, когда олени находились в российской заповедной зоне.
Чтобы положить конец перемещениям оленей, власти Норвегии планируют до 1 октября восстановить полуразрушенное заграждение на границе с РФ. Однако процесс восстановления конструкции осложняется тем, что рабочие должны постоянно находиться только на норвежской территории, поскольку пересечение границы без российской визы равносильно незаконному проникновению в Россию.