Հայ ըմբիշները մեդալներ են նվաճել դպրոցականների Մ15 համաշխարհային խաղերում
Այս օրերին Բրազիլիայում ընթանում են դպրոցականների (Մ15) համաշխարհային Խաղերը, որին մասնակցում են 40-ից ավելի երկրներից ժամանաց մարզիկներ և պայքարում են մեդալների համար 18 մարզաձևում։
Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիայից հայտնում են, որ հունահռոմեական ըմբիշներ՝ 44 կգ Մարատ Աճեմյանը և 62 կգ Արամ Սարգսյանը անցկացրել են 4-ական գոտեմարտ և դարձել են Խաղերի ոսկե մեդալակիր, իսկ Ջանես Նազարյանը (57 կգ) նվաճել է բրոնզե մեդալ։
Հավաքականից միայն նրանք էին մասնակցում Խաղերին։ Ինչպես նաև անցկացվել է թիմային ձևաչափի պայքար, որտեղ հայ ըմբիշներն ընդգրկված են եղել «Եվրոպա» թիմում, այնտեղ էլ նրանք տարել են 2-ական հաղթանակ, իսկ նրանց թիմը դարձել է չեմպիոն՝ հաղթելով մյուս մայրցամաքների թիմերին։

Armenian Greco-Roman wrestlers have earned three medals, including two gold and one bronze, at the International School Sport Federation (ISF) U15 Gymnasiade 2023 being held in Rio de Janeiro, Brazil, from 19 to 27 August.
Marat Achemyan (44 kg) and Aram Sargsyan (62 kg) captured gold medals, while Janes Nazaryan (57 kg) won a bronze medal for their team, the Armenian Wrestling Federation said on Saturday.
The U15 Gymnasiade 2023 has bought together more than 2,000 athletes who are competing in 18 disciplines.