Ում են դիմում քաղաքացիներն առաջինը առողջական խնդրի դեպքում. Հարցում
Բժիշկները հաճախ են դժգոհում՝ մարդիկ իրենց դիմում են հիվանդության ոչ վաղ փուլում, երբ կարելի էր կանխել զարգացումն ու զերծ մնալ վատ, անդառնալի հետևանքներից։
Շրջապատում մի փոքր մոնիտորինգի դեպքում էլ պարզ է  դառնում, որ մարդիկ առողջական խնդրի դեպքում ավելի շուտ դիմում են դեղատան աշխատակցին, հարևան-բարեկամին, քան բժշկին։
Panorama. am-ը քաղաքացիների շրջանում փոքրիկ հարցում իրականացրեց՝ պարզելու  ու՞մ են դիմում նրանք գանգատների և առողջական խնդիրների դեպքում։ Հարցման մասնակիցների պատասխաններն այլ բանի մասին են խոսում։
«Եթե բժիշկները մեզ ծանոթ են, և մենք գիտենք իրենց մոտ գնալու համար ի՞նչ է անհրաժեշտ, դիմում ենք բժիշկներին»,-ասաց թոշակառու կինը։

Опрос: К кому в первую очередь обращаются граждане при проблемах со здоровьем?
Врачи зачастую выражают недовольство в связи с тем, что люди обращаются в больницу на поздних этапах, когда уже почти невозможно предотвратить развитие болезни и избежать негативных последствий.
Проведя небольшой опрос среди знакомых, становится ясно, что люди при проблемах со здоровьем обращаются к фармацевтам, соседям и знакомым, а не к врачам.
Корреспондент Panorama.am провел небольшой опрос среди граждан, чтобы выяснить, к кому они обращаются при возникновении проблем со здоровьем.
«Если врач знакомый, и мы знаем, что нужно для того, чтобы обратиться к ним, то обращаемся к врачам», – отметила пенсионерка.
Её сиделка же продолжила, что в случае проблем со здоровьем они обращаются в поликлинику.
«Я – пенсионер, и, естественно, обращаюсь к ним», – отметил пожилой мужчина, добавив, что имеет в виду предоставляемый соцпакет.