Ֆրանսիան ֆերմերներին 200 մլն եվրո կվճարի գինու ոչնչացման համար
Ֆրանսիայի գյուղատնտեսության նախարարությունը և Եվրամիությունը պատրաստ են 200 միլիոն եվրո վճարել ֆրանսիացի ֆերմերներին, որոնք բախվել են գինու գների անկմանը և արտադրանքի ավելցուկի առաջացմանը: Այս մասին գրում է «Rbc.ru»-ն` հղում անելով «Financial Times» թերթին։
Ֆերմերներին աջակցելու ծրագիրը ներառում է նաև գինու ոչնչացում։
Աջակցության ծրագրի շրջանակում  վերոնշյալ գումարը  հիմնականում  կուղղվի  Բորդոյի և Լանգեդոկի շրջաններին: Նախաձեռնության շրջանակներում նախատեսվում է գինին թորել էթանոլի մեջ, որն այնուհետև կարող է օգտագործվել արդյունաբերության մեջ, օրինակ ՝ օծանելիք կամ ալկոհոլային գել պատրաստելու համար:
Այս միջոցառումը կլինի ֆրանսիացի գինեգործներին աջակցելու ավելի լայն ծրագրի մի մասը՝ ներքին պահանջարկի անկման, համաշխարհային շուկաներում մրցակցության և Չինաստանում վաճառքի նվազման պայմաններում։
Իշխանությունները նախատեսում են նաև խաղողի այգիների հատումների դիմաց փոխհատուցման վճարման սխեմա։ Նման օգնության համար արդեն դիմել են Բորդոյի շրջանի հազարավոր ֆերմերներ․ հատման ենթակա են 9,2 հազար հեկտար խաղողի վազեր կամ տարածաշրջանում մշակության ընդհանուր մակերեսի մոտ 8 տոկոսը

Франция заплатит фермерам €200 млн за уничтожение вина из-за падения продаж
Виноделы Франции столкнулись с падением продаж, из-за чего скопились излишки продукции, Минсельхоз республики и Евросоюз направят €200 млн на программу поддержки, которая предусматривает уничтожение вина, пишет Financial Times.
Вино перегонят в этанол, который можно будет использовать в промышленности, например для изготовления духов или водно-спиртовых гелей. Это часть более широкой программы по поддержке французских виноделов, чьи проблемы появились в связи с падением продаж внутри страны, конкуренцией на внешних рынках и падением продаж в Китае.
Предусмотрена схема по выплате компенсаций за вырубку виноградников. На это согласились около 1 тыс. виноделов в Бордо, будут уничтожены 9,2 тыс. га виноградных лоз — 8% от общей площади выращивания в регионе, передает РБК.