Բաքվից Ստեփանակերտ հումանիտար բեռ ուղարկելու հարցով արցախյան կողմի հետ որևէ պայմանավորվածություն չի եղել. Ավանեսյան
11:46 29/08/2023
Ադրբեջանական աղբյուրներն այսօր տեղեկություն տարածեցին Բաքվից Ստեփանակերտ Կարմիր Մահիկի հովանու ներքո հումանիտար բեռ ուղարկելու վերաբերյալ, սակայն արցախյան կողմի հետ տվյալ հարցով որևէ պայմանավորվածություն չի եղել: Այս մասին «Արցախպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան նշել է Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Լուսինե Ավանեսյանը` հավելելով, ոը հետևաբար, այդ քայլը ուղղված է եղած խնդիրները խորացնելուն, բայց ոչ լուծելուն։
«Քաշաթաղի (Լաչինի) միջանցքի` սահմանված ռեժիմի վերագործարկման խնդիրը եղել և մնում է առաջնահերթ, և ադրբեջանական կողմի հետ որևէ երկխոսություն պետք է ծավալվի նախ և առաջ այդ հարցի շուրջ։ Միջանցքը պետք է ազատ և անխափան գործի ինչպես մարդկանց, այնպես էլ բեռների ու մեքենաների երկկողմանի տեղաշարժի համար։
Եթե Ադրբեջանի իշխանություններն իրոք հետաքրքրված են Արցախի ժողովրդի ծանրագույն հումանիտար աղետի վերացմամբ ու ցեղասպանության կասեցմամբ, ապա պետք է ոչ թե կեղծ մարդասիրություն խաղան, այլ պարզապես չարգելեն Լաչինի միջանցքով Արցախի մատակարարումների վերականգնմանը, ինչպես նախատեսված է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ և Արդարադատության միջազգային դատարանի հրամաններով»,- ընդգծել է Լ. Ավանեսյանը։

Договоренности с арцахской стороной по вопросу отправки «гуманитарного» груза из Баку в Степанакерт не было – Лусине Аванесян
12:14 29/08/2023
Сегодня азербайджанские источники распространили информацию об отправке гуманитарного груза из Баку в Степанакерт под эгидой Красного Полумесяца, однако договоренности по этому вопросу с арцахской стороной не было.
Об этом заявила в ответ на запрос«Арцахпресс» пресс-секретарь президента Республики Арцах Лусине Аванесян, добавив, что следоваетельно этот шаг направлен на углубление существующих проблем, а не на их решение.
«Вопрос возобновления установленного режима Кашатагского (Лачинского) коридора был и остается приоритетным, и любой диалог с азербайджанской стороной должен вестись в первую очередь по этому вопросу. Коридор должен функционировать свободно и бесперебойно для двустороннего движения как людей, так и грузов и транспортных средств. Если власти Азербайджана действительно заинтересованы в ликвидации тяжелейшей гуманитарной катастрофы народа Арцаха и прекращении геноцида, то им следует не разыгрывать ложную филантропию, а просто не запрещать восстановление поставок в Арцах через Лачинский коридор, как это предусмотрено трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года и постановлениями Международного Суда», - подчеркнула Л. Аванесян.