Բաքվից Ստեփանակերտ հումանիտար բեռ ուղարկելու հարցով արցախյան կողմի հետ որևէ պայմանավորվածություն չի եղել. Ավանեսյան
11:46 29/08/2023
Ադրբեջանական աղբյուրներն այսօր տեղեկություն տարածեցին Բաքվից Ստեփանակերտ Կարմիր Մահիկի հովանու ներքո հումանիտար բեռ ուղարկելու վերաբերյալ, սակայն արցախյան կողմի հետ տվյալ հարցով որևէ պայմանավորվածություն չի եղել: Այս մասին «Արցախպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան նշել է Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Լուսինե Ավանեսյանը` հավելելով, ոը հետևաբար, այդ քայլը ուղղված է եղած խնդիրները խորացնելուն, բայց ոչ լուծելուն։
«Քաշաթաղի (Լաչինի) միջանցքի` սահմանված ռեժիմի վերագործարկման խնդիրը եղել և մնում է առաջնահերթ, և ադրբեջանական կողմի հետ որևէ երկխոսություն պետք է ծավալվի նախ և առաջ այդ հարցի շուրջ։ Միջանցքը պետք է ազատ և անխափան գործի ինչպես մարդկանց, այնպես էլ բեռների ու մեքենաների երկկողմանի տեղաշարժի համար։
Եթե Ադրբեջանի իշխանություններն իրոք հետաքրքրված են Արցախի ժողովրդի ծանրագույն հումանիտար աղետի վերացմամբ ու ցեղասպանության կասեցմամբ, ապա պետք է ոչ թե կեղծ մարդասիրություն խաղան, այլ պարզապես չարգելեն Լաչինի միջանցքով Արցախի մատակարարումների վերականգնմանը, ինչպես նախատեսված է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ և Արդարադատության միջազգային դատարանի հրամաններով»,- ընդգծել է Լ. Ավանեսյանը։

Azerbaijani news media reported on Tuesday that the Azerbaijan Red Crescent Society will send 40 tons of flour from Baku to Stepanakert, but there has been no agreement on this issue with the Artsakh authorities, Artsakh presidential spokesperson Lusine Avanesyan told Artsakhpress.
The Artsakh official claims that the step is aimed at deepening the existing problems, rather than solving them.
"The issue of reopening the Kashatagh (Lachin) corridor under the established regime has been and remains a priority, and any dialogue with the Azerbaijani side should be held first of all on this issue. The corridor should function freely and uninterruptedly for two-way traffic of both people and goods and vehicles," she said.
"If the authorities of Azerbaijan are really interested in eliminating the humanitarian disaster of the people of Artsakh and stopping the genocide, they should not play false philanthropy, but simply not prohibit the restoration of supplies to Artsakh through the Lachin Corridor, according to the Tripartite Statement of November 9, 2020 and International Court of Justice," Avanesyan emphasized.