Էրդողանը հայտարարել է, որ Թուրքիան շուտով կվաճառի սեփական հակաօդային պաշտպանության համակարգերը
Թուրքիան շուտով կվաճառի սեփական հակաօդային պաշտպանության համակարգերը, այլ ոչ թե դրանք այլ երկրներից գնելու։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Անկարայի ռազմական ակադեմիայում ունեցած ելույթի ժամանակ։
«Մենք նախկինում հաջողությամբ փորձարկել ենք մեր սեփական Siper հակաօդային պաշտպանության համակարգը: Շուտով մենք կդառնանք մի երկիր, որը կվաճառի այդ համակարգերը նրանց, ովքեր մեզ չեն վաճառել դրանք՝ տարբեր պատճառաբանություններով»,-ասաց նա՝ նկատի ունենալով երկարատև անհաջող բանակցությունները Միացյալ Նահանգների հետ Patriot համակարգերի գնման մասին.
Siper (թուրքական «խրամատ», «խրամատ» բառից) հեռահար զենիթահրթիռային համակարգ է, որը նախատեսված է ցանկացած օդային թիրախ ոչնչացնելու համար։ Փորձագետների կարծիքով՝ այս համալիրը մի քանի տարվա մոդիֆիկացիաներից հետո կարող է հասնել ռուսական С-400 ՀՕՊ համակարգերի մակարդակին։

Эрдоган заявил об успешных испытаниях турецкой системы ПВО
Первые испытания турецкой системы противовоздушной обороны (ПВО) Siper прошли успешно, Анкара скоро будет продавать их тем, кто отказывал стране в их продаже под различными предлогами, сообщает РИА Новости со ссылкой на заявление президента страны Реджепа Тайипа Эрдогана.
В декабре прошлого года турецкие власти заявляли, что разрабатываемая Турцией система ПВО дальнего радиуса действия Siper может превзойти по характеристикам зенитно-ракетный комплекс С-400. Турецкая газета Sabah писала, что Siper появится в качестве альтернативы С-400 и Patriot.
"Первые испытания Siper успешно проведены. Очень скоро, надеюсь, мы придем к той точке, когда будем продавать систему ПВО тем, кто под различными предлогами отказывался нам их давать", - сказал Эрдоган в среду, выступая на церемонии вручения дипломов выпускникам Сухопутного военного колледжа Национального университета обороны.