Բաքվի շանտաժը. Ակնա-Ստեփանակերտ ճանապարհի բացում Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման փոխարեն
Ակնա-Ստեփանակերտ ճանապարհի բացումից հետո 24 ժամ անց կապաշրջափակվի Լաչինի ճանապարհը։ Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահի օգնական  Հիքմեթ Հաջիևը BBC-ին տված հարցազրույցում։
«Ինչքան շատ ճանապարհներ, այնքան լավ բոլորի համար»,-ասել է նա։
Հիշեցնենք, որ Արցախը Հայաստանին ու արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհն Ադրբեջանը փակ է պահում նախորդ տարվա դեկտեմբերի 12-ից։ Այս տարվա հունիսի 12-ից Լաչինի միջանցքում տեղադրված ապօրինի անցակետով Ադրբեջանը թույլ չի տալիս հումանիտար բեռների անցկացումը, ինչի հետևանքով Արցախի բնակչությունը հայտնվել է սովի իրական վտանգի սպառնալիքի ներքո։ Արցախում սովամահության դեպք է արձանագրվել։ Հումանիտար բեռներով լեցուն մեքենաները շաբաթներ շարունակ Սյունիքի մարզի Կոռնիձոր համայնքում են՝ սպասելով, որ Ադրբեջանը թույլ տա Արցախ մուտք գործեն։
Օգոստոսի 29-ին Ադրբեջանը հայտարարեց, որ 40 տոննա ալյուր է ուղարկում Արցախ Ակնա-տեփանակերտ ճանապարհով։ Սա հարուցել է արցախցիների զայրույթը, նրանք փակել են ճանպարհը Ասկերանի շրջանում՝ թույլ չտալու, որ ադրբեջանական այլյուրը մտնի Արցախ։

Шантаж Баку: открыть дорогу Акна-Степанакерт в обмен на разблокирование Лачинского коридора
После открытия дороги через Агдам (Акну) в течение 24 часов будет открыта и Лачинская дорога, заявил в интервью «Би-би-си» помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев.
«Чем больше дорог, тем лучше для всех», - сказал он.
Напомним, Лачинский коридор – единственная связывающая Республику Арцах с Арменией и внешним миром дорога – перекрыт Азербайджаном с декабря прошлого года, что вызвало в Арцахе гуманитарный кризис. С 15 июня жители Арцаха находятся в тотальной блокаде.
29 августа Азербайджан заявил, что отправил в Арцах 40 тонн муки по дороге Агдам-Степанакерт. Арцахские власти заявили, что договоренности с арцахской стороной по вопросу отправки «гуманитарного» груза из Баку в Степанакерт не было.
Сотни арцахцев в данный момент собрались на дороге Акна (Агдам) – Степанакерт для того, чтобы не допустить въезда в Арцах «гуманитарного» груза. Перекрывшие дорогу жители Арцаха говорят, что не хотят получать никакой помощи от государства-убийцы, для них это неприемлемо и красная линия.