Մ.Զախարովա. Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակը Հայաստանի կողմից ԼՂ-ի՝ որպես Ադրբեջանի տարածք ճանաչելու արդյունք է
16:55 30/08/2023
«Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակը Հայաստանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղը որպես Ադրբեջանի տարածք ճանաչելու արդյունք էր։ Դա արձանագրվել է 2022 թվականի հոկտեմբերին՝ 2023 թվականի մայիսին, ԵՄ հովանու ներքո երկու երկրների ղեկավարների մասնակցությամբ գագաթնաժողովի արդյունքներով»,-ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ժամանակ ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ պատասխանելով այս տարվա օգոստոսի 28-ին Արցախից Հայաստան մեկնող երեք հայ ֆուտբոլիստների կալանավորման մասին հարցին:
Նա նաև հիշեցրել է, որ դա հստակ ասված է ՌԴ ԱԳՆ հուլիսի 15-ի հայտարարության մեջ՝ կապված Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակի հետ։
Զախարովան անտեղի, սխալ, չարդարացված համարեց պատասխանատվություն այս համատեքստում Ռուսաստանի խաղաղապահ կոնտինգենտի վրա դնելը։
«Մենք խաղաղապահ զորակազմի խնդիրը տեսնում ենք, կրկնում եմ, նոր պայմաններում, որոնք ձևավորվել են Երևանի և Հայաստանի իշխանությունների կողմից Լեռնային Ղարաբաղի պատկանելությունը Ադրբեջանին ճանաչելու հետևանքով, գետնի վրա բոլոր հնարավոր օգնության ցուցաբերման մեջ՝ ապահովելու Ղարաբաղի հայերի իրավունքներն ու անվտանգությունը, այդ թվում՝ Բաքու-Ստեփանակերտ ուղիղ երկխոսության համատեքստում»,-ընդգծել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը։

М. Захарова: Нынешняя ситуация в Лачинском коридоре стала следствием признания Арменией Нагорного Карабаха частью территории Азербайджана
«Нынешняя ситуация в Лачинском коридоре стала следствием признания Арменией Нагорного Карабаха частью территории Азербайджана. Это было зафиксировано по итогам Саммита с участием лидеров двух стран под эгидой ЕС в октябре 2022 года, в мае 2023 года», – заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова в ходе еженедельного брифинга, отвечая на вопрос о задержании 28 августа с.г. Азербайджаном троих армянских футболистов, направляющихся из Арцаха в Армению.
Она напомнила также, что об этом четко говорится в заявление МИД РФ от 15 июля в связи с ситуацией вокруг Нагорного Карабаха.
По словам М. Захаровой, возлагать ответственность в этом контексте на российский миротворческий контингент считаю неуместным, неправильным, неоправданным.
«Видим задачу контингента, чтобы, повторяю в новых условиях, которые сформировались в результате признания Ереваном и властями Армении принадлежность Нагорного Карабаха Азербайджана, оказывает на земле все возможное содействие по обеспечению прав и безопасности карабахских армян, в том числе, в контексте прямого диалога Баку- Степанакерт», – подчеркнула официальный представитель МИД РФ.