Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Դունյա Միյատովիչի հետ
Օգոստոսի 29-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչի հետ։ ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ հանդիպումը կայացել է Բլեդի համաժողովին նախարար Միրզոյանի մասնակցության նպատակով Սլովենիա այցի ընթացքում:
«Երկուստեք ընդգծվել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի՝ 8 ամսից ավել շարունակվող ապօրինի արգելափակման, իսկ հունիսի 15-ից Լեռնային Ղարաբաղի լիակատար շրջափակման հետևանքով ԼՂ-ում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը, ԼՂ բնակչության ծանր պայմաններն ու մարդու իրավունքների խախտումները, ինչպես նաև իրավիճակի հաղթահարման հրատապությունը: ԱԳ նախարարը շեշտել է, որ Ադրբեջանն իր գործողություններով բացահայտ ի ցույց է դնում իր իրական նպատակը՝ ԼՂ-ում էթնիկ զտումների իրականացումը:
ՀՀ ԱԳ նախարարը ողջունել է ԼՂ-ում տիրող հումանիտար իրավիճակի վերաբերյալ նախօրեին, ինչպես նաև Լաչինի միջանցքի արգելափակումից ի վեր ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարի կողմից արված հայտարարությունները՝ միաժամանակ ընդգծելով հանձնակատարի մանդատի, ԵԽ գործիքակազմի շրջանակներում հնարավոր քայլերի անխոչընդոտ իրականացումը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերում ԵԽ հանձնակատարի գրասենյակի հետ ՀՀ արդյունավետ փոխգործակցությանը»,- նշում են ԱԳՆ-ից։

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan on Tuesday had a meeting with Dunja Mijatović, Commissioner for Human Rights of the Council of Europe. The meeting took place on the sidelines of Minister Mirzoyan’s visit to the Bled Strategic Forum in Slovenia, the Armenian Foreign Ministry reported.
"The interlocutors emphasized the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh, dire conditions of the people of Nagorno-Karabakh and human rights violations resulting from Azerbaijan’s ongoing 8-months-long blockade and total siege since June 15, as well as the urgency of overcoming the situation. The Foreign Minister noted that by its actions Azerbaijan openly demonstrates its real goal - to subject the people of Nagorno-Karabakh to ethnic cleansing," the ministry said in its readout of the meeting.
"The Foreign Minister of Armenia appreciated the statements of the Commissioner for Human Rights of the CoE regarding the humanitarian situation in Nagorno-Karabakh voiced the day before, as well as since the blockade of the Lachine corridor, emphasizing the need for unimpeded implementation of possible steps within the framework of the Commissioner's mandate and CoE tools," it added.
Effective cooperation of Armenia with the Office of the CoE Commissioner in matters of human rights protection was also discussed.