Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Դունյա Միյատովիչի հետ
Օգոստոսի 29-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչի հետ։ ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ հանդիպումը կայացել է Բլեդի համաժողովին նախարար Միրզոյանի մասնակցության նպատակով Սլովենիա այցի ընթացքում:
«Երկուստեք ընդգծվել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի՝ 8 ամսից ավել շարունակվող ապօրինի արգելափակման, իսկ հունիսի 15-ից Լեռնային Ղարաբաղի լիակատար շրջափակման հետևանքով ԼՂ-ում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը, ԼՂ բնակչության ծանր պայմաններն ու մարդու իրավունքների խախտումները, ինչպես նաև իրավիճակի հաղթահարման հրատապությունը: ԱԳ նախարարը շեշտել է, որ Ադրբեջանն իր գործողություններով բացահայտ ի ցույց է դնում իր իրական նպատակը՝ ԼՂ-ում էթնիկ զտումների իրականացումը:
ՀՀ ԱԳ նախարարը ողջունել է ԼՂ-ում տիրող հումանիտար իրավիճակի վերաբերյալ նախօրեին, ինչպես նաև Լաչինի միջանցքի արգելափակումից ի վեր ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարի կողմից արված հայտարարությունները՝ միաժամանակ ընդգծելով հանձնակատարի մանդատի, ԵԽ գործիքակազմի շրջանակներում հնարավոր քայլերի անխոչընդոտ իրականացումը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերում ԵԽ հանձնակատարի գրասենյակի հետ ՀՀ արդյունավետ փոխգործակցությանը»,- նշում են ԱԳՆ-ից։

Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 29 августа встретился с комиссаром Совета Европы по правам человека Дуней Миятович. Как сообщает пресс-служба МИД Армении, встреча состоялась во время визита Мирзояна в Словению для участия в Стратегическом форуме в Бледе.
Стороны затронули гуманитарный кризис, создавшийся в Нагорном Карабахе вследствие продолжающейся более 8 месяцев незаконной блокады со стороны Азербайджана Лачинского коридора, а с 15 июня – тотальной блокады Нагорного Карабаха, тяжелые условия, в которых оказалось население Нагорного Карабаха, нарушения прав человека, а также срочность преодоления ситуации.
Мирзоян подчеркнул, что Азербайджан своими действиями открыто демонстрирует свою настоящую цель – проведение этнической чистки в Нагорном Карабахе.
Глава МИД РА приветствовал заявления комиссара СЕ по правам человека относительно гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе.
Было также отмечено эффективное взаимодействие РА с аппаратом комиссара СЕ в вопросах защиты прав человека.