Այս գոյամարտում այլընտրանք չկա՝ կա՛մ մենք, կա՛մ բարբարոսները․ Վարդան Ոսկանյան
«Մեր ներազգային խոսույթում արմատավորված ամենամեծ սխալներից մեկն, ըստ իս, «Արցախի հիմնախնդիր» ձևակերպումն է, որով կեղծ տպավորություն է ստեղծվում, թե գոյություն ունի ինչ-որ անջատ, տեղային հարց։
Իրականում չկա և ոչ մի առանձին վերցրած «Արցախի հիմնախնդիր», այլ գոյություն ունի ավելի մեծ մի գոյամարտ՝ հայկական քաղաքակրթության և թշնամու բարբարոսական կազմավորման գոյութենական պայքարը, որի լոկ մի առաջնագիծն է անցնում Արցախով։
Ուստի այս պահին թշնամու դեմ հենց Արցախում ընթացող կենաց-մահու պայքարը համահայկական և համահայաստանյան այս գոյամարտի մի մասն է։
Եվ, եթե, Աստված մի արասցե, այդ պայքարում՝ որպես ազգ և պետություն, չհաջողենք, ապա ի վերջո թշնամին պաշարելու է մեր բոլոր մարզերը, քաղաքները, գյուղերը, բակերն ու տները, որովհետև այս գոյամարտում այլընտրանք չկա՝ կա՛մ մենք, կա՛մ բարբարոսները»։

Вардан Восканян: Альтернативы в этой борьбе за существование нет – либо мы, либо варвары
Одна из самых больших укоренившихся в нашем внутринациональном лексиконе ошибок, на мой взгляд, – формулировка «проблема Арцаха», которой создается ложное впечатление, будто существует какой-то отдельный, локальный вопрос, пишет заведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ) Вардан Восканян.
«На самом деле нет никакой отдельно взятой «проблемы Арцаха», а есть более масштабная борьба – борьба за существование между армянской цивилизацией и варварским формированием врага, и только одна передовая этой борьбы проходит через Арцах.
Посему происходящая сейчас в Арцахе против врага борьба не на жизнь, а на смерть является частью этой всеармянской борьбы за существование.
И если, не дай Бог, мы, как нация и государство, не преуспеем в этой борьбе, то, в конце концов, враг устроит блокаду всех наших областей, городов, сел, дворов и домов, потому что альтернативы в этой борьбе за существование нет: либо мы, либо варвары», – подчеркивает Восканян.