«Փաստ». «Հայաքվեն» նախատեսում է հարցը ԱԺ տանելուց հետո էլ մարդաշատ հավաքներ կազմակերպել խորհրդարանի մոտ
«Ինչպես հայտնի է, «Հայաքվե» քաղաքացիական-օրենսդրական նախաձեռնության կազմակերպած ստորագրահավաքի արդյունքում անհրաժեշտ 50 հազարի փոխարեն հավաքվել էր 58 հազար ստորագրություն: Նախաձեռնությունն առաջարկում է քրեականացնել Հայաստանի Հանրապետության անունից Արցախն այլ պետության մաս ճանաչող եւ Հայոց ցեղասպանության նշանակությունը նսեմացնող ցանկացած գործողություն:
Ստորագրությունները ԿԸՀ են ներկայացվելու օգոստոսի 31-ին, ժամը 11։00-ին, և «Հայաքվեն» այդ օրը հրավիրում է նախաձեռնությանն աջակցած մեր բոլոր համաքաղաքացիներին միանալ՝ «միասին հանձնելու մեր համատեղ որոշման արդյունքները ԿԸՀ, և տեր կանգնելու մեր բոլորի ստորագրություններին»։
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, «Հայաքվեն» նախատեսում է հարցը ԱԺ տանելուց հետո էլ մարդաշատ հավաքներ կազմակերպել խորհրդարանի մոտ՝ հետամուտ լինելու օրենքի ընդունմանը»։

«Паст»: Инициатива «Айакве» планирует проводить многолюдные митинги и после внесения законопроекта в парламент
12:09 31/08/2023
Газета «Паст» пишет, что общественная законодательная инициатива «Айакве» в результате организованного сбора подписей собрала вместо необходимых 50 тысяч подписей 58 тысяч. Инициатива предлагает криминализировать любое действие от имени Республики Армения, направленное на признание Республики Арцах частью другого государства, а также принижение значения Геноцида армян.
«Подписи будут сданы в ЦИК Армении 31 августа, в 11:00, и инициатива «Айакве» в этот день приглашает всех поддержавших инициативу сограждан присоединиться к ним, чтобы «вместе представить результаты совместного решения, быть хозяевами своих подписей».
По сведениям издания, инициатива «Айакве», сохраняя приверженность принятию закона, предусматривает организовывать многолюдные митинги перед парламентом также после внесения вопроса в Национальное Собрание», - пишет газета.