Պահարաններում մոռացված հագուստը նոր շունչ է ստանում․ շրջափակված Արցախում սեպտեմբերի 1-ին են պատրաստվում
36-ամյա Օլգան դարակներից հանել է վաղուց մոռացված հագուստը, լվացել, ձևափոխել, հարմարեցրել երեխաներին, նույնիսկ ավելացած կտորներից աղջիկներին մազակալներ պատրաստել։ Անկախ ամեն ինչից, Արցախում սեպտեմբերի 1-ին են պատրաստվում։
Հինգ երեխաների մայրը հիշում է, թե նախորդ տարիներին օգոստոսի կեսերից ինչ իրարանցում էր սկսվում տանը․ աղջիկները վիճում էին, թե ում զգեստն է ավելի գեղեցիկ, ինչ պայուսակ պետք է բռնեն, ինչ նկարներով պետք է տետրերը լինեն, իսկ տղան միայն հագուստի հարցում էր բծախնդիր։ Այսօր այդ իրարանցումը չկա, երեխաները հասկանում են՝ պետք է հանգնեն այն, ինչ ունեն, այլընտրանք չունեն։
Օլգայի զավակներից չորրորդն այս տարի առաջին դասարան է հաճախելու։ Նա ամիսներ շարունակ սրտի թրթիռով սպասել է այս օրվան, հաճախ էլ ձեռքն ընկած մատիտներով նկարել իրեն՝ դպրոցի ճանապարհին։ «Այդ նկարներում միշտ իրեն պատկերել է վառ գույներով և պարտադիր ծաղիկները ձեռքին։ Հիմա քույրերը մտածում են թղթից ծաղիկներ պատրաստել, որ երեխայիս նկարածը լիարժեք լինի»,- Panorama.am-ի թղթակցի հետո զրույցում պատմում է Մարտակերտում բնակվող Օլգան։
Նրա հինգ երեխաներից երեքը սեպտեմբերի 1-ին գնալու են դպրոց, իսկ տղան՝ քոլեջ, սակայն դեռ պարզ չէ, թե ինչպես են տղայի ուսման հարցը կազմակերպելու, քանի որ քոլեջը Ստեփանակերտում է, իսկ տրանսպորտ չի գործում։
«Ոչ միայն մենք, այլև հազարավոր ընտանիքներ բախվել են այս խնդրին՝ ինչպես դպրոց, քոլեջ, մանկապարտեզ ուղարկեն իրենց երեխաներին»,- նշում է նա։
Օլգայի խոսքով՝ թեև հագուստի, պայուսակի հարցը մի կերպ կարող են լուծել, դպրոցի տնօրենն էլ ասել է՝ երեխաները թող հանգնեն այն, ինչ ունեն, բայց գրենական պիտույքներ չկան, հազիվ մի քանի գրիչ են կարողացել գտնել։
Նրան հատկապես մտահոգում է սննդի հարցը։ «Մենք սեփական տանն ենք ապրում, հող ենք մշակում, քիչ թե շատ կարողանում ենք բազմանդամ ընտանիքի օրվա ուտելիքի հարցը լուծել, բայց հիմա ավելի դժվար է լինելու, քանի որ անհրաժեշտ վիտամիններ չեն ստանում, թերսնումից թուլացած երեխաները կկարողանա՞ն հաճախել դպրոց, ավելին՝ սովորել»,- ասում է բազմազավակ մայրը։
Երեխաները հատկապես քաղցրի կարիք ունեն։ Օլգան պատմում է, որ աղջիկներից մեկը մի քիչ վատառողջ է ու անընդհատ քաղցրավենիք է ուզել։ «Ամեն օր մի քանի թուզ, խաղող եմ հավաքում ու դոշաբ պատրաստում, որ գոնե այդպես քաղցրի պահանջը բավարարեն։ Այս մտահոգությունը միայն իմ երեխաների համար չէ, մեծ ցավ եմ ապրում, երբ մտածում եմ՝ ինձանից մի քանի մետր հեռու ապրող մի երեխա կարող է սոված լինել»,- նշում է 36-ամյա կինն ու միաժամանակ հավելում, որ իրենց բազմանդամ ընտանիքում, որտեղ ապրում են ամուսնու ծնողների, եղբոր ընտանիքի հետ, փորձում են իրենց այգուց ստացած բերքից նաև ուրիշներին էլ բաժին հանել, բայց դա էլ, ըստ նրա, ոչ միշտ է ստացվում։
«Վիճակը շատ ծանր է, բայց ամենացավալին հայրենիք չունենալն է։ Ես ուզում եմ, որ իմ զավակներն իրենց հայրենիքում, իրենց ծննդավայր Մարտակերտում ապրեն։ Միմիայն դա եմ ուզում»,- ասում է Օլգան։

«Забытая в гардеробе одежда обрела вторую жизнь»: в блокадном Арцахе готовятся к 1 сентября
36-летняя Ольга достала с полок давно забытую одежду, постирала её, переделала для детей, а из лишней ткани сшила для девочек банты для волос. Независимо от ситуации, в Арцахе готовятся к 1 сентября.
Мать пятерых детей вспоминает, какой переполох начинался с середины августа в их доме: девочки спорили, чей наряд в школу красивее, какой портфель они возьмут, с какими картинками должны быть тетради, а мальчик был придирчив только в одежде. Сегодня такого ажиотажа нет, дети понимают, что им приходится обходиться тем, что есть, альтернативы у них нет.
Четвертый из детей Ольги в этом году пойдет в первый класс. Она ждала этого дня с нетерпением, часто представляла, как пойдет в школу. «На этих рисунках она изображала себя всегда яркими красками и обязательно с букетом цветов. Сейчас сестры задумались подготовить для неё бумажные цветы, чтобы картинка ребенка была полноценной», – сказала в беседе с корреспондентом Panorama.am проживающая в Мартакерте Ольга.
Трое из пяти детей пойдут 1 сентября в школу, а сын – в колледж, однако пока не ясно, как они организуют вопрос учебы мальчика, поскольку колледж находится в Степанакерте, а транспорт не работает.
«И не только мы столкнулись с подобной проблемой, тысячи семей не знают, как их дети будут посещать школу, колледж, детсад», – отмечает она.
По словам Ольги, хотя вопрос с одеждой и сумками можно как-то решить, поскольку директор школы сказала, что дети могут прийти в том, что есть, но канцелярских товаров нет, с трудом удалось найти несколько ручек.
Её особенно беспокоит вопрос с продовольствием. «Мы живем в частном доме, обрабатываем землю, более-менее можем решить вопрос ежедневного питания большой семьи, но сейчас будет сложнее, поскольку они не получают достаточно витаминов, разве ослабленные недоеданием дети смогут посещать школу и учиться там?» – говорит многодетная мать.
Дети особенно нуждаются в сладком. Ольга рассказывает, что одна из дочек немного приболела и постоянно хотела сладкого. «Каждый день я собираю немного инжира и винограда и делаю дошаб, чтобы так восполнить недостаток сладкого. И я беспокоюсь не только о своих детях, сильно переживаю, когда задумываюсь над тем, что проживающие в нескольких метрах от меня дети могут голодать», – отмечает 36-летняя Ольга и в то же время добавляет, что они живут с родителями мужа, и семьей брата, тем не менее, пытаются раздать также урожай из сада также другим, но это, к сожалению, не всегда удается.
«Ситуация крайне тяжелая, но самое ужасное – не иметь Родины. Хочу, чтобы мои дети жили на своей родине – Мартакерте. Только этого и хочу», – говорит Ольга.