«Հրապարակ». Ում հետ է խորհրդակցել Արայիկ Հարությունյանը հրաժարականից առաջ
«Խոսակցությունները, թե Արցախում քաղաքական ուժերը ճնշում են գործադրել՝ պարտադրելով Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականը, իրականությանը չի համապատասխանում՝ երեկ մեզ ասաց Արցախի ընդդիմադիր պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանը։
Նա ճիշտ հակառակը պնդեց, որ օրերս ԱՀ խորհրդարանի գիշերային վեցժամանոց նիստում, որի մասնակիցներն են, ըստ լուրերի, պարտադրել Հարությունյանին հրաժարական, բազմաթիվ առաջարկներ են հնչել՝ իրավիճակից դուրս գալու վերաբերյալ, որոնց Հարությունյանը պատասխանել է, թե կխորհրդակցի և որոշում կկայացնի։
Մետաքսե Հակոբյանի «Արդարություն» կուսակցությունը Բաքու-Ստեփանակերտ ուղիղ բանակցություններին այլընտրանք է առաջարկել․ «Մեր կուսակցության նախագահն առաջարկեց, որ ստեղծվի, այսպես կոչված, «3+1» ձևաչափ։ Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը ստորագրած կողմերի ներկայացուցիչներից աշխատանքային խումբ ձևավորվի: Պետք է համոզել թե՛ ՀՀ, թե՛ ՌԴ իշխանություններին` այդ խումբը ձևավորել, որում ներգրավված կլինի նաև Արցախի ներկայացուցիչը, որտեղ կնստեն, կքննարկեն ստեղծված իրավիճակը և հնարավորություն կտան Արցախին ու Ադրբեջանին՝ իրար առջև դնել առաջարկներ-պահանջներ, և որոշում կայացվի:
Եթե այս իշխանությունն ի վիճակի լիներ դա անելու, դա միակ ելքն էր: Եթե ոչ` պետք է ուրիշներին հնարավորություն տա։ Հարությունյանն ասաց, որ կխորհրդակցի այդ առաջարկների վերաբերյալ, թե ում հետ է խորհրդակցել և հրաժարականի որոշում կայացրել, ես չեմ կարող ասել»»։

«Грапарак»: С кем советовался Араик Арутюнян до отставки?
Газета «Грапарак» пишет: «Разговоры о том, что политические силы в Арцахе оказали давление, вынудив Араика Арутюняна подать в отставку, не соответствует действительности, сказала в беседе с нами оппозиционный депутат Метаксе Акопян.
Она утверждает обратное, что в ходе состоявшегося на днях шестичасового заседания парламента Арцаха, участники которого, по слухам, вынудили Арутюняна к отставке, были высказаны многочисленные предложения относительно выхода из ситуации, на которые Арутюнян ответил, что посоветуется и примет решение.
Партия Метаксе Акопян «Справедливость» предложила альтернативу прямым переговорам Баку -Степанакерт: «Председатель нашей партии предложил президенту, чтобы был создан так называемый формат «3+1». Была сформирована рабочая группа из представителей сторон, подписавших заявление от 9 ноября 2020 года. Нужно убедить власти как Армении, так и РФ сформировать эту группу, в которую будет вовлечен также представитель Арцаха. В этой группе сядут, обсудят создавшуюся ситуацию и дадут возможность Арцаху и Азербайджану поставить друг другу предложения, выдвинуть требования и будет принять решение.
Если власть в состоянии сделать это, то это единственный выход. Если нет, то нужно дать возможность другим. Арутюнян сказал, что посоветуется относительно этих предложений, с кем он посоветовался и принял решение об отставке, я не могу сказать».