Այսօր Լեռնային Ղարաբաղում իրականացվում է ցեղասպանություն․ Լուիս-Մորենո-Օկամպոն
Այսօր Լեռնային Ղարաբաղում իրականացվում է ցեղասպանություն: «Ամերիկայի ձայնի» հետ զրույցում պնդել է Միջազգային քրեական դատարանի նախկին գլխավոր դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոն:
Հայկական կողմի խնդրանքով նա իր փորձագիտական կարծիքն է ներկայացրել Լաչինի միջանցքի արգելափակման և Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար աղետալի վիճակի մասին:
Վկայակոչելով 1948 թվականի Ցեղասպանության կոնվենցիայով սահմանված հանցագործության հինգ տարբերակները՝ Օկամպոն առանձնացրել է մի խումբ մարդկանց ոչնչացնելու համար պայմաններ ստեղծելը, որն անգամ չի նախատեսում զոհերի առկայություն:
«Արդարադատության միջազգային դատարանի 15 դատավորներ միաձայն որոշեցին, որ Լաչինի միջանցքի արգելափակումն անմիջական վտանգ է ներկայացնում Լեռնային Ղարաբաղում [բնակվող] մարդկանց կյանքին»,- ասել է նա:
Նրա կարծիքով, ադրբեջանական կողմի մտադրություններն ակնհայտ են. Բաքուն շարունակաբար մերժում է Լաչինի միջանցքը վերաբացելու միջազգային հանրության կոչերը՝ անտեսելով Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը:
Լուիս Մորենո Օկամպոն կարևորել է «ցեղասպանություն» եզրույթի օգտագործումը՝ միջազգային հանրությանը, հատկապես՝ ԱՄՆ-ին և Ֆրանսիային ահազանգելու համար, որոնք ներգրավված են ղարաբաղյան բանակցային գործընթացում:
«Եթե գործ ունենք մարդասիրական ճգնաժամի հետ, ապա նրանք [միջազգային հանրությունը] կարող են կոչ անել քաղաքական բանակցություններ վարել, կարող են այլ որակովորումներ տալ, սակայն եթե դա ցեղասպանություն է, ապա ունենք այլ իրավիճակ»,- նշել է նա։
Անդրադառնալով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում հարցի շուրջ ծավալված քննարկմանը, և այն, որ հայկական կողմից զատ, որևէ այլ երկիր զերծ մնաց տեղի ունեցածը որակել «ցեղասպանություն», Օկամպոն հիշեցրել է, որ 1990-ականներին՝ Ռուանդայի ցեղասպանության ժամանակ, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը քննարկում էր «զանգվածային սպանությունները»՝ խուսափելով դրանք կոչել «ցեղասպանություն»:
Նրա խոսքով, պետությունները չեն ցանկանում ճանաչել ցեղասպանությունը, քանի որ ճանաչման դեպքում պետք է դիմեն որոշակի գործողությունների:
«[ՄԱԿ-ի] Անվտանգության խորհրդում յուրաքանչյուր երկիր պաշտպանում է իր շահերը, իսկ այստեղ՝ այդ առումով շահ չունեն: Իրավական առումով ամեն ինչ պարզ է: Քաղաքական տեսանկյունից է բարդ, քանի որ ԱՄՆ-ն աջակցում է Ադրբեջանին՝ Իրանի հետ հակամարտությունում։ Եվրոպային անհրաժեշտ են տարածաշրջամնից եկող էներգակիրներ։ Այսպիսով, առկա են բազմաթիվ քաղաքական շահեր, որոնք ազդում են իրավական արձագանքի վրա»,- ասել է Օկամպոն։
Նրա պնդմամբ, Միացյալ Նահանգները, Ռուսաստանը և Ֆրանսիան գալով համաձայնության Լեռնային Ղարաբաղի հարցում՝ կարող են ճնշում գործադրել Բաքվի նկատմամբ և արագորեն հասնել Լաչինի միջանցքի վերաբացմանը:
«Դա ամենադյուրին ճանապարհն է: Եթե դա չի աշխատում, իհարկե, առկա է օդային կամրջի միջոցով բնակչությանը պարենով ապահովելու տարբերակը: Բայց կարծում եմ, որ դա պլան Բ-ն է»,- փոխանցել է Միջազգային քրեական դատարանի նախկին գլխավոր դատախազը։

Луис Морено Окампо: Сегодня в Нагорном Карабахе осуществляется Геноцид
Сегодня в Нагорном Карабахе осуществляется Геноцид. Об этом в беседе с «Голосом Америки» прокурор Международного уголовного суда Луис Морено Окампо.
По просьбе армянской стороны он представил свое экспертное мнение относительно блокады Лачинского коридора и катастрофической гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе.
Сославшись на пять вариантов преступления, определенных Конвенцией о Геноциде от 1948 года, Окампо описал условия уничтожения группы людей, которая даже не предусматривает жертв.
«15 судей Международного суда единогласно решили, что блокирование Лачинского коридора представляет непосредственную опасность для жизни людей, проживающих в Нагорном Карабахе», – отметил он.
По его словам, намерения азербайджанской стороны очевидны: Баку постоянно отвергает призывы международного сообщества вновь открыть Лачинский коридор, игнорируя решение Международного суда.
Он подчеркнул важность использование термина «геноцида» для оповещения международного сообщества о ситуации в Нагорном Карабахе, особенно со стороны США и Франции, вовлеченных в переговорный процесс по Карабаху.
«Если мы имеем дело с гуманитарным кризисом, то международное сообщество может просто призвать вести политические переговоры, могут быть другие рекомендации, однако если это геноцид, то у нас другая ситуация», – пояснил Луис Морено Окампо.
Обратившись к обсуждению вопроса в Совете Безопасности ООН и того, что кроме армянской стороны, какая-либо другая страна воздержалась назвать происходящее «геноцидом», Окампо напомнил, что в 1990-х годах, во время геноцида в Руанде, Совет Безопасности ООН обсуждал «массовые убийства», избегая называть это «геноцидом».
По его словам, государства не хотят признавать геноцид, так как в случае признания должны прибегнуть к определенным действиям.
«В Совете Безопасности [ООН] каждая страна защищает свои интересы, а здесь, в этом плане, у них нет интересов. С юридической точки зрения все просто. Это сложно с политической точки зрения, поскольку США поддерживают Азербайджан в конфликте с Ираном. Европе нужны энергоносители этого региона. Таким образом, существует множество политических интересов, которые влияют на юридическую реакцию», – отметил Окампо.
По его словам, придя к соглашению по Нагорному Карабаху, США, Россия и Франция могут оказать давление на Баку и быстро добиться открытия Лачинского коридора.
«Это самый легкий путь. Если это не сработает, конечно, существует вариант по обеспечению населения продовольствием через воздушный мост. Но, полагаю, это план-Б», – отметил он.