Բելառուսում մեկնարկել են ՀԱՊԿ զորավարժությունները․ Հայաստանը չի մասնակցում
Բելառուսում պաշտոնապես մեկնարկել են Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) Հավաքական ուժերի «Մարտական եղբայրություն-2023» համատեղ օպերատիվ-ռազմավարական զորավարժությունները։ Դրանք կտևեն մինչև սեպտեմբերի 6-ը, հայտնում է «Ռիա Նովոստի»-ին։
Բելառուսը 2023 թվականին նախագահում է ՀԱՊԿ-ում, որը ներառում է վեց պետություն՝ Հայաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը, Ռուսաստանը և Տաջիկստանը։ ՀԱՊԿ զորավարժություններին մասնակցելու համար բոլոր երկրները, բացառությամբ Հայաստանի, ուղարկել են հանրապետություն իրենց զորախումբը։
Ընդհանուր առմամբ, զորավարժություններին ներգրավված են ավելի քան 2500 զինծառայողներ և ավելի քան 500 միավոր սպառազինություն, ռազմական և հատուկ տեխնիկա:

Военные учения контингентов Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) «Боевое братство — 2023» официально стартовали на территории Беларуси, маневры продлятся по 6 сентября, передает корреспондент РИА Новости.
Минск в 2023 году председательствует в ОДКБ, в которую входят шесть государств: Армения, Беларусь, Казахстан, Киргизия, Россия и Таджикистан. Все страны, кроме Армении, направили в республику своих военных.
В пятницу на площади церемониалов мемориального комплекса «Брестская крепость-герой» состоялась церемония открытия учений. Перед строем военнослужащих, рядом с Вечным огнем мемориального комплекса установили семь флагштоков, на которых закреплены флаги Организации Договора о коллективной безопасности и стран — участниц организации.