ԿԽՄԿ-ի ներկայացուցիչներն այցելել են Ադրբեջանում կալանավորված արցախցի 3 երիտասարդներին
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչներն այցելել են օգոստոսի 28-ին Լաչինի միջանցքի ապօրինի անցակետում ադրբեջանցիների կողմից առևանգված Արցախի Հանրապետության երեք քաղաքացիներին, որոնք Բաքվում կալանավորվել են։ Panorama.am-ը տեղեկացավ Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման և կանխարգելման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին։
«Բաքվում մեր ներկայացուցիչները օգոստոսի 30-ին և 31-ին տեսակցել են երեք երիտասարդներին։ Նրանց տրվել է հնարավորություն կապ հաստատել ընտանիքների հետ, բայց չեմ կարող ասել՝ կապ հաստատել են, թե՝ ոչ»,- նշեց նա։
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 28-ին Արցախից Հայաստան ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ուղեկցությամբ տեղափոխվելիս ադրբեջանական կողմն առևանգել էր 3 ուսանողների` Ալեն Սարգսյանին, Վահե Հովսեփյանին և Լևոն Գրիգորյանին, որոնք գալիս էին Հայաստանում սովորելու։
Նրանք ֆուտբոլիստներ են։ Թշնամի երկիրը նրանց մեղադրում է 2021 թ. «ադրբեջանական դրոշն անարգելու մեջ»։ Բաքուն հայտարարել է, որ նրանց նկատմամբ կկիրառվի վարչական կալանք՝ 10 օր ժամկետով։ Ադրբեջանի դատախազությունից հայտնել էին, որ կալանքի ժամկետի ավարտից հետո վերջիններս «Ադրբեջանի տարածքից կարտաքսվեն»։

Представители МККК посетили арестованных в Азербайджане троих студентов из Арцаха
Представители Международного Комитета Красного Креста (МККК) посетили похищенных 28 августа с незаконно установленного азербайджанцами КПП в Лачинском коридоре жителей Республики Арцах, которые были арестованы в Баку. Об этом корреспонденту Panorama.am сообщила ответственная за коммуникационные программы МККК в Армении Зара Аматуни.
«Наши представители в Баку 30 и 31 августа посетили троих молодых людей. Им была предоставлена возможность связаться с семьей, но не могу точно сказать, была ли установлена связь или нет», – отметила она.
Напомним, 28 августа на незаконном контрольно-пропускном пункте в Лачинском коридоре правоохранительными органами Азербайджана были похищены жители Арцаха Ален Саркисян, Ваге Овсепян и Левон Григорян. Их перемещение было заранее согласовано и осуществлялось в сопровождении российских миротворческих сил. Похищенные молодые люди направлялись в Республику Армения, чтобы продолжить свое обучение.