«Ամեն զոհի հետևում կա կոնկրետ մարդ, մեղավոր».Ղազարյանի մեջբերումը՝ պատգամավոր Փաշինյանի հայտարարությունից
«Սոթքի ուղղությամբ այսօր եղել է երկու զոհ: Իշխանություններն են ասում չէ՞, որ մեզ դեռ պատերազմ է սպասվում»,-ասուլիսում հայտարարեց «Համախմբում» նախաձեռնության անդամ Էդգար Ղազարյանը՝ դիտարկելով նաև այն փաստը, որ ընթացող տարում ՀՀ ԶՈւ-ում արդեն 57 զոհ կա:
Նա ընթերցեց պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի՝ 2018 թ. հունվարին արած հայտարարությունը, որում ասել էր, թե թույլ չեն տալու որ զինծառայողների զոհվելու դեպքերը դառնան լրահոսի հիմնական վերնագիր:
«Ամեն զոհի հետևում կա կոնկրետ մարդ, մեղավոր և մենք պետք է գտնենք նրանց, սա է այս հրեշավոր լրահոսի առաջն առնելու տարբերակը»,-Փաշինյանի հայտարարությունը կարդաց էդգար Ղազարյանը և շարունակեց մյուս պարբերությունը, որտեղ նա անթուլատրելի էր համարել, որ այդ տարի արդեն ԶՈւ-ում երկու զոհ է եղել:
Ղազարյանի ներկայացմամբ՝ Նիկոլ Փաշինյանը խոսել է շմոլ գազից և թշնամու դիպուկահարի կրակոցի հետևանքով արձանագրված երկու զոհի մասին և հայտարարել, թե բանակի և առաջնագծի մասին «ձոնված դիֆերամբների ֆոնին» այն սարսափելի արդյունք է եղել:
Էդգար Ղազարյանը նաև նկատեց, որ արդեն մի քանի ամիս է Հայաստանի հարկ վճարող խոշոր ընկերություններից մեկը՝ Սոթքի ոսկու հանքավայրը չի աշխատում կրակոցների պատճառով, նույն վիճակում է նաև Երասխի գործարանի շինարարությունը:

«За каждым погибшим стоит конкретный человек, виновный»: Казарян процитировал заявление Пашиняна
«С армянской стороны сегодня погибли два военнослужащих в районе Сотка. Власти же говорят, что нас ещё война ждет?» – заявил на пресс-конференции член инициативы «Объединение» Эдгар Казарян, обратив внимание также на тот факт, что в текущем году погибли уже 57 военнослужащих ВС РА.
Он зачитал заявление на тот момент депутата Никола Пашиняна, сделанное им в январе 2018 года, в частности, что они не позволят, чтобы заголовки о гибели военнослужащих стали основными в ленте новостей.
«За каждым погибшим стоит один конкретный человек, виновный, и мы должны найти их, и это основной вариант предотвратить эти ужасные новости», – зачитал Эдгар Казарян заявление Никола Пашиняна и продолжил со следующего абзаца, в котором Пашинян назвал непозволительным, что в 2018 году погибли двое военнослужащих.
Эдгар Казарян отметил также, что один из крупных налогоплательщиков – Сотское золоторудное месторождение – не работает по причине обстрелов, в том же состоянии находится строительство завода в Ерасхе.