Մենք տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական որևէ փոփոխություն չենք ընդունում․ Իրանի ԱԳ նախարար
Իրանի Արտաքին գործերի նախարար Ամիր Աբդոլլահիանն իր թուրք գործընկերոջ հետ մամուլի համատեղ ասուլիսում հայտարարել է. «Մենք երբեք չենք ընդունի տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական փոփոխությունները և տարածաշրջանում առկա պատմական տարանցիկ ուղիների սահմանափակումը»:
ParsToday-ի փոխանցմամբ, Ամիր Աբդոլլահիանը նաև նշել է, որ «եկել է ժամանակը, որ Կովկասում վերջ դրվի լարվածությանն ու հակամարտությանը և խաղաղության ու համագործակցության շրջան սկսվի։
«Իլհամ Ալիևի հետ լավ պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել: Մենք աջակցում ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պայմանավորվածություններին և երկխոսություններին և երբեք չենք ընդունի տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական որևէ փոփոխություն և պատմական տարանցիկ ուղիների սահմանափակում»,- ասել է նա։

Абдоллахиан после встречи с Фиданом: Мы никогда не примем геополитических изменений в регионе
Министр иностранных дел Ирана Хоссейн Амир Абдоллахиан в минувшее воскресенье, 3 сентября, провел в Тегеране совместную пресс-конференцию с турецким коллегой Хаканом Фиданом. Подробности приводит новостное агентство Mehr.
Говоря о регионе Кавказа, руководитель внешнеполитического ведомства Исламской Республики отметил, что «пришло время выйти из периода напряженности и конфликтов и перейти к периоду мира и сотрудничества на Кавказе».
«Мы поддерживаем соглашения и диалог между Арменией и Азербайджаном, и никогда не примем геополитических изменений в регионе, ограничение исторических транзитных маршрутов в регионе», – указал Абдоллахиан.