Քաղտեխնոլոգ. Հայասատանին ՆԱՏՕ հրավիրելու հայտարարությունն ավելի շատ Ռուսաստանի դեմ է ուղղված
Ավստրիացի գործիչ Գյունտեր Ֆելինգերն այսօր գրառմամբ դիմել է Հայաստանին՝ կոչ անելով մտնել Հյուսիսատլանտային դաշինք։ Քաղտեխնոլոգ Արմեն Բադալյանին Panorama.am-ը խնդրեց մեկնաբանել՝ ի՞նչ է սա նշանակում, որո՞նք են հայտարարության պատճառները։
Արմեն Բադալյան-Սա պատասխանն է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ շաբաթ օրը իտալական La Repubblica թերթին տված հարցազրույցի, որտեղ նա մասնավորապես հայտարարել է.
«Հայաստանի անվտանգային ճարտարապետությունը 99,999 տոկոսով կապված է եղել Ռուսաստանի հետ, այդ թվում՝ զենքի, ռազմամթերքի ձեռքբերման տրամաբանության մեջ: Բայց այսօր, երբ Ռուսաստանը զենք, զինամթերքի և ռազմամթերքի կարիք ունի, այս իրավիճակում հասկանալի է, որ եթե ուզենա էլ Ռուսաստանի Դաշնությունը չի կարող ապահովել Հայաստանի անվտանգության կարիքները: Այսինքն՝ այս օրինակը մեզ պետք է ցույց տա, որ անվտանգային ոլորտում կախվածություն կամ կապվածություն ունենալ միայն մի տեղից, դա ինքնին ռազմավարական սխալ է»։
Panorama.am-Այսինքն, Արևմուտքն օգտվո՞ւմ է հարմար առիթից։
Արմեն Բադալյան-Ոչ թե օգտվում են առիթից, այլ իրականացնում են այն քաղաքականությունը, ինչի համար 2018 թվականին այս ուժերին բերել են իշխանության։ Իսկ այս իշխանությանը բերել են երեք խնդիր լուծելու համար՝
առաջին, Արցախն Ադրբեջանի կազմում լինելու առանց ռուս խաղաղապահների երաշխիքների, ինչը հիմա փորձում են անել,
երկրորդ, Հայաստանում ստեղծել հակառուսական տրամադրությունների աճ, որի հետևանքը Հայաստան-ՀԱՊԿ հարաբերությունների գրեթե զրոյացումն է, ինչն այս պահին առկա է։ Գիտենք, որ Բելառուսում այս պահին տեղի են ունենում ՀԱՊԿ-ի զորավարժություններ, որին Հայաստանը չի մասնակցում, սա նշանակում է, որ Հայաստանը դուրս է գալիս ռուսական ռազամքաղաքական բլոկից,
երրորդը՝ Զանգեզուրի միջանցքի բացումն է։
Ահա ՆԱՏՕ-ի պաշտոնյայի այդ հայտարարությունը երկրորդ կետի հաջորդ փուլն է, որ հրավիրում են ՆԱՏՕ։ Իհարկե, սա չի նշանակում, որ վաղը Հայաստանին ՆԱՏՕ են կանչելու, քանի որ Վրաստանն ու Ուկրաինան արդեն տասը տարի դիմում են, բայց նրանց այդպես էլ չեն ընդունում, այնպես չէ, որ Հայաստանին հրավիրեցին ՆԱՏՕ, վաղն ընդունելու են։ Ուղղակի սա հաջորդ հոգեբանական, քաղաքական քայլն է այդ վեկտորն իրականություն դարձնելու։ Կրկնում եմ, նրանք չեն օգտվում առիթից, իրականացնում են այն, ինչի համար բերել են այս իշխանություններին։ Սա էական տարբերություն է։ Հայաստանի իշխանությունը միտումնավոր, կանխամտածված այդ գիծն է առաջ տանում, որի հերթական փուլն է՝ այն է Ռուսաստանի հետ անվտանգությունը կապելը համարում է ռազմավարական սխալ։
Panorama.am-Դուք նշեցիք Վրաստանի և Ուկրաինայի օրինակը։ Կարելի՞ է ասել, որ ՆԱՏՕ-ի պաշտոնյայի այդ հայտարարությունն ավելի շատ Ռուսաստանի դեմ է, քան հօգուտ Հայաստանի։
Արմեն Բադալյան-Այո, այս հայտարարությունն ավելի շատ Ռուսաստանի դեմ է ուղղված, քան ի աջակցություն Հայաստանի։ Եթե Հայաստանին աջակցելու նպատակ ունենային, վաղուց պատժամիջոցներ կիրառած կլինեին ու կստիպեին Ադրբեջանին բացել Արցախի ճանապարհը։
Բայց տեսնում ենք, որ նրանք հայտարարություններից բացի որևէ քայլ, որը բխի Արցախի ժողովրդի շահերից, չեն անում, բայց որը բխում է իրենց շահերից, դա անում են։ Մասնավորապես, Լաչինի միջանցքի հարցը քննարկման առարկա են դարձնում ԱՄՆ Կոնգրեսի համապատասխան հանձնաժողովում։ Այիսնքն, այն հարցերը, որոնք կարելի է օգտագործել Ռուսաստանին հարվածելու համար, քննարկման առարկա դարձնում են։ Այո, այս հայտարարությունն ավելի շատ ուղղված է Ռուսաստանի դեմ, քան Հայաստանին օգնելու, որովհետև ոչ ոք Հայաստանին ՆԱՏՕ չի ընդունելու։
Panorama.am-Ձեր կարծիքով, ինչպիսի՞ն կլինեն իշխանության, ընդդիմության, փորձագիտական շրջանակների արձագանքները։
Արմեն Բադալյան-Ես գուշակություններ անել չեմ կարող։ Մի բան հստակ է, հասարակական դաշտը, ովքեր հակառուսական կամ սորոսական ուղղություն ունեն, կողջունեն, մյուսները՝ ոչ։
Panorama.am-Սորոսի հիմնադրամի հետ տարիներ շարունակ աշխատած մի քանի քաղաքացիներ այսօր հայտարարություն են տարածել՝ Հայաստանի իշխանություններից պահանջելով դադարեցնել ՀՀ անդամակցությունը ՀԱՊԿ-ին, լուծել Հայաստանի ԵԱՏՄ-ին անդամակցելու պայմանագիրը, դուրս գալ ԱՊՀ կազմից և այլն։ Որևէ կերպ այս հայտարարությունը կապ ունի՞ ՆԱՏՕ-ի պաշտոնյայի հայտարարության հետ, թե՞ նրանք գործում են առանձին-առանձին։
Արմեն Բադալյան-Նրանք առանձին չեն գործում, սա մեծ գործընթացի առանձին դետալ է, քանի որ Արևմուտքը Հայաստանում խաղադրույքն իրականացնում է ոչ միայն իշխանության միջոցով, այլև արևմտյան դրամաշնորհներ ստացող հասարակական կառույցների ու դրանց ներկայացուցիչների միջոցով, և իր համար ցանկալի դիրքորոշումները հնչեցնում է նաև նման գործիչների միջոցով։ Ընդհանրապես արևմտյան քաղաքական կենտրոնները Հայաստանում տարբեր գործիքներով են աշխատում, իշխանությունն առանձին գործիք է, սորոսական կամ արևմտյան դրամաշնորհներով աշխատող ՀԿ-ներն ու ԶԼՄ-ները մեկ այլ գործիք են, ընդդիմության մեջ կան ուժեր, որոնք հակառուսական կամ արևմտամետ դիրքորոշում ունեն, դրանք առանձին գործիք են, որոնցով Արևմուտքն իր գործունեությունն է իրականացնում այստեղ։ Ես չեմ ասում դա լավ է կամ վատ, ես ասում եմ՝ փաստ է։

Политтехнолог: Заявление о приглашении Армении в НАТО больше направлено против России
Президент Европейского комитета по развитию НАТО Гюнтер Фелингер обратился к Армении с призывом вступить в Североатлантический альянс. Корреспондент Panorama.am обратился к политологу Армену Бадаляну с просьбой прокомментировать, что именно значит этот шаг, в чем заключаются причины подобного заявления.
Армен Бадалян: Это ответ на интервью премьер-министра РА Никола Пашиняна итальянскому изданию La Repubblica, в котором он, в частности, заявил:
«Смотрите, архитектура безопасности Армении на 99,999% была связана с Россией, в том числе и в логике приобретения оружия и боеприпасов. Однако сегодня, когда Россия сама нуждается в оружии, вооружении и боеприпасах, в этой ситуации понятно, что даже при желании РФ не смогла бы обеспечить потребности безопасности Армении. Т.е. этот пример должен показать нам, что в сфере безопасности зависеть или быть привязанным только к одному месту само по себе является стратегической ошибкой. И только постфактум, когда мы вкусили горькие плоды этой ошибки, мы предпринимаем какие-то попытки диверсифицировать нашу политику безопасности, в том числе взглядывая на наш регион с другой точки зрения, потому что одно дело, когда мы живем в своем регионе по логике, что мы постоянно находимся в конфронтационной логике с соседями, но ничего страшного, кто-то обеспечит нашу безопасность. Но когда приходит время, когда этот кто-то на практике должен обеспечить нашу безопасность, оказывается, что этот кто-то либо не хочет, либо не может обеспечить нашу безопасность. И это ситуации, с которыми нам нужно встретиться лицом к лицу».
Panorama.am: Иными словами, Запад воспользовался удобным случаем?
Армен Бадалян: Не пользуется удобным случаем, а проводит ту политику, во имя которого и привел эти политические силы в 2018 году к власти. И эти силы пришли к власти для решения трех задач:
Во-первых, Арцах в составе Азербайджана без гарантии российских миротворцев, что сейчас пытаются провести.
Во-вторых, создать в Армении рост антироссийских настроений, следствием чего стало почти обнуление отношений Армения-ОДКБ, что как раз присутствует на данный момент. Как известно, сейчас в Беларуси проводятся военные учения ОДКБ, и только Армения не участвует. Это значит, что Армения выходит из военно-политического альянса,
В-третьих, открытие Зангезурского коридора.
Это заявление должностного лица НАТО является следующим шагом второго пункта. Конечно, это вовсе не значит, что завтра Армению пригласят в НАТО, поскольку Грузия и Украина уже 10 лет обращаются, но их так и не приняли в альянс. Не так, что раз Армению пригласили в НАТО, то завтра же примут. Просто это следующий психологический, политический шаг для проведения этого вектора. Повторюсь, они не пользуются случаем, а реализуют то, ради чего привели эти власти. Это крайне важная разница. Власти Армении намеренно продвигают эту линию, очередным этапом которой станет то, что связывание безопасности с Россией он посчитает стратегической ошибкой.
Panorama.am: Вы упомянули пример Грузии и Украины. Можно ли рассматривать данное заявление должностного лица НАТО больше направленным против России, нежели в пользу Армении.
Армен Бадалян: Да, данное заявление адресовано больше против России, нежели в поддержку Армении. Если бы заявление преследовало бы целью оказать поддержку Армении, давно были бы введены санкции против Азербайджана, и давно бы заставили Азербайджан открыть дорогу в Арцах.
Но мы видим, что они не предпринимают никаких шагов, кроме заявлений, отвечающих интересам народа Арцаха, а предпринимают те, которые в его интересах. В частности, вопрос Лачинского коридора обсуждается в соответствующем комитете Конгресса США. Иными словами, те вопросы, которые могут быть использованы для нападения на Россию, делают это предметом обсуждения. Да, это заявление направлено больше против России, чем в поддержку Армении, потому что Армению в НАТО никто не примет.
Panorama.am: На ваш взгляд, каким будет реакция власти, оппозиции, экспертных кругов?
Армен Бадалян: Не могу делать предположения. Одно точно: антироссийское поле, имеющее также «соросовскую» направленность, поприветствуют это заявление, остальные – нет.