«ՌԴ-ն պետք է ակտիվացնի իր ջանքերը Հարավային Կովկասում, հակառակ դեպքում իրադարձություններն իր համար կարող են անկանխատեսելի ընթացք բռնեն»
09:20 04/09/2023
«Այսօր կայանալիք Պուտին-Էրդողան հանդիպմանն ամենայն հավանականությամբ կքննարկվի Արցախի շուրջ ստեղծված իրավիճակն ու դրա հարաբերական հանգուցալուծման հարցը:
Թուրքիան 44-օրյա պատերազմից հետո ամբողջությամբ իրեն խցկել է Արցախի հարցով գործընթաց և փորձում է իր ազդեցությունը հնարավորինս մեծացնել, ինչն անկասկած մեր շահերին դեմ է:
ՌԴ-ն իր հիմնական ուշադրությունը կենտրոնացրել է ուկրաինական ճակատի ուղղությամբ, բայց ստիպված պետք է ակտիվացնի իր ջանքերը Հարավային Կովկասում, որովհետև հակառակ դեպքում իրադարձություններն իր համար կարող են անկանխատեսելի ընթացք բռնեն:
Արցախում ՌԴ-ի դեմ իրականացվող ուղիղ կամ միջնորդավորված հարվածները ստիպելու են ՌԴ-ին ակտիվ հակազդեցություն ապահովել»։

Тигран Абрамян: РФ должна активизировать свои усилия и на Южном Кавказе, в противном случае события могут принять для нее непредсказуемый ход
10:16 04/09/2023
На предстоящей сегодня встрече Путин-Эрдоган, по всей вероятности, будут обсуждаться создавшаяся вокруг Арцаха ситуация и вопрос ее относительного разрешения, пишет секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян.
«Турция после 44-дневной войны полностью вклинилась в процесс по вопросу Арцаха и пытается максимально увеличить свое влияние, что, несомненно, противоречит нашим интересам.
Россия сконцентрировала свое основное внимание на украинском фронте, но вынужденно должна активизировать свои усилия и на Южном Кавказе, в противном случае события могут принять для нее непредсказуемый ход.
Прямые или опосредованные удары против России в Арцахе вынудят РФ прибегнуть к обеспечению активного противодействия», – указал Абрамян.
Отметим, Путин и Эрдоган сегодня в середине дня встретятся в Сочи. Это будет их первая личная встреча после почти годичного перерыва. Президенты РФ и Турции обсудят ситуацию вокруг черноморской зерновой сделки и другие вопросы.