«Մենք կողմնակից ենք մարդասիրական օգնության անարգել մուտքին ինչպես Լաչինի, այնպես էլ Աղդամի երթուղիներով». Զախարովա
Ռուսական կողմը ԱԳՆ-ի, ՊՆ-ի և այլ պրոֆիլային գերատեսչությունների գծով մշտական կապի մեջ է բոլոր շահագրգիռ կողմերի հետ և քայլեր է ձեռնարկում Լեռնային Ղարաբաղում մարդասիրական իրավիճակի կարգավորման համար: Այս մասին ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչ քայլեր է Մոսկվան ձեռնարկում Արցախի Հանրապետությունում իրավիճակի կարգավորման համար:
Նա տեղեկացրել է, որ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գծով ՌԴ ԱԳՆ հատուկ ներկայացուցիչ Իգոր Խովաևն անցյալ շաբաթ Երևան կատարած այցի ժամանակ անդրադարձել է այս թեմային՝ հավելելով, որ այս օրերին նա Բաքվում է, որտեղ նախատեսված են նրա համապատասխան խորհրդակցությունները։
Զախարովան ընդգծել է, որ Մոսկվան գործում է Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների համապարփակ եռակողմ համաձայնագրերին համահունչ։
«Մենք կողմնակից ենք մարդասիրական օգնության անարգել մուտքին տարածաշրջան թե՛ Լաչինի, թե՛ Աղդամի (Ակնա-խմբ.) երթուղիներով, և միևնույն ժամանակ կոչ ենք անում խուսափել այս հարցի անհարկի քաղաքականացումից։
Չենք կարող չնշել այն փաստը, որ տվյալ դեպքում Եվրամիությունը, ինչպես որ նախկինում է եղել, անամոթաբար Ռուսաստանից վերցնում է նախաձեռնությունները, ընդ որում ԵՄ-ի գործողությունները ընդհանուր առմամբ չեն հանգեցնում իրավիճակի կարգավորմանը»,- ասել է նա։
Նրա խոսքով, մասնվորապես Երևանի կողմից Ռուսաստանին մեղադրելու քաղաքական հռետորաբանությունն անընդունելի է, քանի որ դա առաջին հերթին վնասում է օգնության կարիք ունեցող մարդկանց:
Կարծում եմ՝ հիմա պետք է ամեն ինչ անել իրավիճակը բարելավելու և մարդկանց տառապանքները նվազագույնի հասցնելու համար: Վերջին օրերին Երևանից հնչող նման հայտարարությունները վնասում են գործին և օգուտ չեն բերում գլխավոր խնդրին՝ մարդկանց օգնելուն», - ասել է Զախարովան:

Какие шаги предпринимает российская сторона для снятия напряженности вокруг Нагорного Карабаха? Ответила Мария Захарова
«Российская сторона по линии Министерства иностранных дел, Министерства обороны и других профильных ведомств находится в постоянном контакте со всеми заинтересованными партнерами и предпринимает шаги в целях урегулирования гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе», – заявила в ходе еженедельного брифинга официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, отвечая на вопрос, что предпринимает российская сторона для снятия напряженности вокруг Нагорного Карабаха, включая гуманитарные вопросы.
Она сообщила, что спецпредставитель министра по содействию нормализации армяно-азербайджанских отношений Игорь Ховаев предметно затрагивал эту тему в ходе визита в Ереван на прошлой неделе, добавив, что в эти дни он находится в Баку, где запланированы его соответствующие консультации.
М. Захарова подчеркнула, что Россия действует в русле комплексных трехсторонних договоренностей лидеров России, Азербайджана и Армении.
«Мы выступаем за беспрепятственный допуск гуманитарной помощи в регион как через Лачинский, так и через Агдамский маршруты и призываем при этом избегать ненужной политизации данного вопроса. Не можем не отметить тот факт, что Евросоюз в данном случае, так было и раньше, беззастенчиво заимствует инициативы российской стороны, при этом результаты действий ЕС в целом не ведут к нормализации обстановки», – пояснила она.
По её словам, создаваемая или появляющаяся периодически политическая риторика, с какими-то попытками обвинить Россию, в частности, со стороны Еревана – неприемлема, потому что бьет, в первую очередь, по людям, которым сейчас нужна помощь.
«Мне кажется, нужно сейчас сделать все для того, чтобы ситуацию улучшить и минимизировать страдания людей. Подобные заявления, которые мы слышим, особенно за последние дни их было немало со стороны Еревана, портят все дело и не идут на пользу главной задаче – польза людям», – резюмировала официальный представитель МИД РФ.