Ազնավուրի հուշարձանի նախագծի մրցույթին մասնակցած 2-3 քանդակագործներ էին, ովքեր կողմնորոշվել էին ներկայացված չափորոշիչներով. Սուրեն Սաֆարյան
Panorama.аm-ն արդեն գրել է, որ 2024 թվականին մեծանուն շանսոնյե, Հայաստանի ազգային հերոս Շառլ Ազնավուրի ծննդյան 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակում, Երևան քաղաքի Ֆրանսիայի հրապարակում Շառլ Ազնավուրի հուշարձանի տեղադրման համար հայտարարվել էր նախագծի բաց մրցույթ։ Ստացվել էին 37 հայտ-էսքիզները, որոնք ներկայացվել էին հատուկ ձևավորված հանձնաժողովի քննարկմանը, սակայն որևէ մեկը չէր ընտրվել։ Հայտարարվելու է նոր մրցույթ։
Panorama.am-ը Երևանի քաղաքապետարանից տեղեկացավ, թե ովքեր են հանձնաժողովի կազմում. նախագահն է Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Տիգրան Ավինյանը, անդամներ՝ Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Ստեփան Մաչյան, Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի մշակույթի և տուրիզմի վարչության պետ Գոշ Սարգսյան, Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի քաղաքաշինական գործունեության հատուկ կարգավորման ծրագրերի բաժի պետ Լևոն Առաքելյան, համաձայնությամբ՝ Երևան քաղաքի ավագանու անդամ Նուարդ Վարդանյան, Հայաստանի Նկարիչների միության նախագահ Սուրեն Սաֆարյան, Հայաստանի Ճարտարապետների պալատի նախագահ Ալեքսանդր Բադալյան, ՀՀ վաստակավոր նկարիչ, քանդակագործ Տիգրան Արզումանյան, ՀՀ վաստակավոր նկարիչ, քանդակագործ Ալբերտ Վարդանյան, Շառլ Ազնավուրի որդին՝ Նիկոլա Ազնավուր, Նիկոլ Ազնավուրի կինը, «Ազնավուր» հիմնադրամի տնօրեն Կրիստինա Ազնավուր, «Ազնավուր» հիմնադրամի տնօրեն Կարիեն Էվոյան։
Panorama.am-ը զրուցեց հանձաժողովի անդամ, Հայաստանի Նկարիչների միության նախագահ Սուրեն Սաֆարյանի հետ։
Panorama.am-Երևանի քաղաքապետարանից հայտնել են՝ Շառլ Ազնավուրի հուշարձանի համար հայտարարված բաց մրցույթի 37 հայտ-էսքիզներից որևէ մեկը չի ընտրվել: Ինչո՞ւ հանձնաժողովը չընտրեց ներկայացված նախագծերից որևէ մեկը։ Ինչպե՞ս քննարկումների արդյունքում եկանք նման որոշման։
Սուրեն Սաֆարյան- Ոչ թե որևէ նախագիծ չի ընտրվել, այլ հանձնաժողովը պարզապես չեղարկեց մրցույթը, որովհետև ի սկզբանե տեղանքը, մեր կարծիքով, համապատասխան չէ քանդակի համար։ Առհասարակ, քանդակի համար այդ տեղը հարմար չէ. դա շատ աշխույժ խաչմերուկ է, նաև քանդակին մոտենալ ուղղակի հնարավոր չի լինում։ Մեր պրակտիկայից արդեն գիտենք։ Այնտեղ Ռոդենի քանդակն է տեղադրված ու հնարավոր չէ մոտենալ, դժվարություններ կան։
Կա նաև դիտակետի խնդիր, որովհետև քանդակը տարբեր խաչմերուկներից պետք է ունենա 360 աստիճան դիտակետ ու տրվեն ճիշտ լուծումներ։
Իմ կարծիքով, այդտեղ կարող է վեր խոյանալ խորհրդանշող ստելլա, աբստրակտ աշխատանք՝ ոչ շատ պարտադրող, բայց հրապարակը լրացնող։
Ինչ վերաբերում է Ազնավուրի մրցույթին, այն չեղարկվեց, որոշում կայացվեց հայտարարել նոր մրցույթ նոր վայրում։ Վայրերից առաջնայինը դիտարկվում է Ազնավուրի հրապարակը։
Առաջիկայում կլինի նոր հայտարարություն, քանդակագործները տեղյակ կլինեն։ Մենք պետք է աշխատենք չափորոշիչների վրա, որպեսզի ավելի շատ ժամանակ տրվի քանդակագործների, քանի որ շտապել պետք չէ, գործ ունենք մեծանուն հանճարի հետ և պետք է շատ երկար մտածել, ճիշտ լուծում գտնվի, ճիշտ քանդակ՝ իր դիրքով, կոմպոզիցիոն լուծումներով։
Panorama.am-Այսինքն, հանձնաժողովը չի՞ քննարկել ներկայացրած նախագծերը։
Սուրեն Սաֆարյան- Ոչ, չենք քննարկել, քանի որ հանձնաժողովի կողմից մրցույթն ամբողջովին չեղարկվել է։ Իսկ եթե մենք նույնիսկ քննարկեինք, մասնակից քանդակագործերից, կարող եմ ասել, մոտավորապես 2-3 հոգի էին, ովքեր ներկայացված չափորոշիչներով էին կողմնորոշվել և 360 աստիճան դիտակետ ունեցող կոմպոզիցիոն լուծուներ էին առաջարկել։
Panorama.am -Հնարավո՞ր է նույն նախագծերը ներկայացնել հայտարարվելիք մրցույթում։
Սուրեն Սաֆարյան- Մրցույթը մասնակիցների համար բաց է, կարող են նույն քանդակը ներկայացնել, կընտրվի, թե ոչ, արդեն հանձնաժողովի աշխատանքն է։
Panorama.am - Իսկ դուք ի՞նչ կարծիք ունենք, կիսո՞ւմ եք հնչած բացասական կարծիքները։
Սուրեն Սաֆարյան- Ոչ թե այդպես բացասական... Ավելի լավ լուծումներ կարող էինք ունենալ։ Այստեղ ունեինք քանդակագործների պակաս, քանի որ չափորոշիչներն ավելի շատ կաշկանդում էին արվեստագետներին։ Դրա համար, իմ կարծիքով, շատերը չէին մասնակցել։ Նաև տեղանքի հետ կապված կային խնդիրներ։ Այդ պատճառը նույնպես խոչընդոտ էր հանդիսացել, որպես մեր քանդակագործները չմասնակցեին։ Այս դեպքում, կարծում եմ, ավելի շատ մասնակիցներ կունենանք։ Հույս ունեմ, կընտրվի լավագույնը։

Сурен Сафарян: Из участников конкурса по проекту памятника Азнавуру лишь 2-3 скульптора руководствовались представленными стандартами
15:48 05/09/2023
Panorama.аm уже писал, что Совет старейшин Еревана 15 марта принял решение установить на площади Франции в центре армянской столицы памятник всемирно известному французскому шансонье армянского происхождения Шарлю Азнавуру. Памятник будет установлен в рамках мероприятий, посвященных 100-летию со дня рождения шансонье. Для выбора проекта памятника был объявлен открытый конкурс.
Затем мэрия Еревана представила на суд общественности 37 заявок-эскизов памятника Азнавуру. На платформе «Активный гражданин» мэрии Еревана было открыто голосование, которое продлилось до 31 августа. Сообщалось, что выбор будет сделан следующим образом: на 50% будет учитываться мнение специально сформированной комиссии, а на остальные 50% - мнение граждан. Ни один из представленных 37 эскизов выбран не был. Будет объявлен новый конкурс.
Корреспондент Panorama.am узнала в мэрии Еревана, кто входит в состав комиссии: председателем является вице-мэр Еревана Тигран Авинян, члены – заместитель мэра Еревана Степан Мачян, глава Управления культуры и туризма мэрии Еревана Гош Саргсян, глава Отдела по особому регулированию градостроительной деятельности аппарата мэрии Еревана Левон Аракелян, с согласия – члена Совета старейшин города Еревана Нуард Варданян, главы Союза художников Сурена Сафаряна, председателя Палаты архитекторов Армении Александра Бадаляна, заслуженного художника РА, скульптора Тиграна Арзуманяна, Заслуженного художника РА, скульптора Альберта Варданяна, сына Шарля Азнавура – Николя Азнавура, его супруги директора Фонда «Азнавур» Кристины Азнавур, директора фонда «Азнавур» Кариен Эвоян.
Корреспондент Panorama.am побеседовала с членом комиссии, главой Союза художников Армении Суреном Сафаряном.
– В мэрии Еревана сообщили, что ни один из 37 эскизов, представленных в рамках объявленного открытого конкурса для установки памятника Шарлю Азнавуру, выбран не был. Почему комиссия не выбрала ни один из представленных проектов? Как вы пришли к такому решению в результате обсуждений?
– Дело не в том, что проект не был выбран, комиссия просто отменила конкурс, поскольку изначально, по нашему мнению, место для скульптуры было неподходящим. В целом, это место не подходит для скульптуры: это очень оживленный перекресток, и подойти к скульптуре просто невозможно. Мы уже знаем из своей практики. Там установлена скульптура Родена, и подойти невозможно, есть трудности.
Существует также проблема с точки зрения обзора, потому что скульптура должна иметь обзор на 360 градусов с разных перекрестков, и должны быть даны правильные решения.
На мой взгляд, там может быть возведена символическая стела, абстрактное произведение, не слишком внушительное, но дополняющее площадь.
Что касается конкурса, то его отменили, было принято решение объявить новый конкурс, с новым местом. Среди мест рассматривается Площадь Азнавура.
В ближайшее время будет новый анонс, сообщат скульпторам. Надо поработать над стандартами, чтобы скульпторам было предоставлено больше времени, поскольку спешить не нужно: мы имеем дело с великим гением, и нужно долго думать, находить правильное решение, выбрать правильную скульптуру, с композиционными решениями.
– То есть комиссия не обсуждала представленные проекты?
– Нет, мы это не обсуждали, потому что комиссия полностью отменила конкурс. А если бы обсуждали, то могу сказать, что примерно 2-3 скульптора-участника руководствовались представленными стандартами и предлагали композиционные решения с обзором на 360 градусов.
– Можно ли представить на объявленном новом конкурсе те же проекты?
– Конкурс открыт для участников, они могут представить ту же скульптуру, будет она выбрана или нет – уже решать комиссии.
– А какого мнения придерживаетесь Вы? Разделяете озвученные отрицательные мнения?
– Не столь отрицательного... У нас могли быть и лучшие решения. У нас здесь наблюдалась нехватка скульпторов, потому что стандарты больше сковывали искусствоведов. Именно поэтому, на мой взгляд, многие не участвовали. Также были проблемы с расположением. Эта причина тоже была препятствием, поскольку наши скульпторы не участвовали. В этот раз, я думаю, у нас будет больше участников. Надеюсь, будет выбран лучший.