Կրեմլը համաձայն չէ Արցախում խաղաղապահ առաքելության ձախողման և ՌԴ-ի՝ տարածաշրջանից հեռանալու մասին Փաշինյանի հայտարարության հետ
14:15 05/09/2023
Կրեմլը համաձայն չէ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղապահ առաքելության ձախողման և տարածաշրջանից Ռուսաստանի հեռանալու մասին հայտարարությանը։ Այս մասին ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, ում խոսքը ներկայացնում են ռուսական լրատվամիջոցները։
«Մենք խորապես հարգում ենք վարչապետ Փաշինյանին, բարձր ենք գնահատում նրա և նախագահ Պուտինի աշխատանքային և շատ կառուցողական հարաբերությունները և հուսով ենք, որ այդ հարաբերությունները կշարունակեն լինել երկու երկրների սերտ համագործակցության երաշխիք։
Բայց մենք չենք կարող համաձայնել պարոն վարչապետի այս թեզերի հետ։
Ռուսաստանը միանգամայն այս տարածաշրջանի անբաժանելի մասն է։ Այսպիսով, նա չի կարող որևէ տեղ գնալ: Եվ Ռուսաստանը չի կարող հեռանալ Հայաստանից։ Եկեք չմոռանանք, որ Ռուսաստանում ավելի շատ հայեր են ապրում, քան բուն Հայաստանում։ Նրանց մեծ մասը Ռուսաստանի բացարձակ օրինակելի ու հայրենասեր քաղաքացիներ են։
Ռուսաստանը շարունակում է հետևողական, շատ կարևոր դեր խաղալ այս տարածաշրջանում իրավիճակի կայունացման և հակամարտությունների կարգավորման գործում։ Եվ մենք կշարունակենք խաղալ այս դերը»,- ասել է նա։
Ըստ Պեսկովի, կարևոր է, որ տարածաշրջանի բոլոր պետությունները հավատարիմ մնան 2020 թվականի եռակողմ համաձայնագրերին։
«Իհարկե, դրանից հետո տեղի ունեցան նոր իրադարձություններ, որոնք մի փոքր փոխեցին իրավիճակը։ Բայց դա չի նշանակում, որ Ռուսաստանը պատրաստվում է ինչ-որ կերպ սահմանափակել իր գործունեությունը»,- եզրափակել է Պեսկովը։
Նա այսպես է մեկնաբանել իտալական La Repubblica թերթին տված Փաշինյանի հարցազրույցը։

The Kremlin on Tuesday rejected a suggestion by Armenia's prime minister that Russia had failed to protect Armenia amid its standoff with neighbouring Azerbaijan, and was winding down its role in the wider region, Reuters reported.
In an interview with the Italian newspaper La Repubblica published on Sunday, Nikol Pashinyan accused Russia of failing to ensure Armenia's security in the face of what he said was aggression from Azerbaijan over Nagorno-Karabakh.
Pashinyan also said Armenia felt Russia was pulling back from the wider South Caucasus region, which includes his country.
"...we see that Russia, thanks to a number of steps it is taking or failing to take, is itself leaving the region. We could just can wake up one day and see that Russia is not here," he said.
Kremlin spokesman Dmitry Peskov told reporters on Tuesday that Russia, which has a military base in Armenia and has sent peacekeepers to uphold a ceasefire deal, planned to continue playing an important role in stabilising the South Caucasus and had no plans to wind down its activities there.
Pashinyan had also suggested that Moscow did not regard his country as sufficiently pro-Russian and was unable to meet all of Armenia's security needs, even if it wanted to, because of its own requirements for the war in Ukraine.
"We cannot agree with these theses," Peskov said. "Russia is an absolutely integral part of this region ... Russia plays a consistent, very important role in stabilising the situation in this region ... and we will continue to play this role."
Peskov said it was important for all sides to adhere to the terms of the 2020 ceasefire deal that ended the Nagorno-Karabakh war, even if there had been strains and changes in the situation since.
"Russia continues to play the role of guarantor of security," he said. "Russia is not going anywhere and is not planning to leave."