Կրեմլը համաձայն չէ Արցախում խաղաղապահ առաքելության ձախողման և ՌԴ-ի՝ տարածաշրջանից հեռանալու մասին Փաշինյանի հայտարարության հետ
14:15 05/09/2023
Կրեմլը համաձայն չէ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղապահ առաքելության ձախողման և տարածաշրջանից Ռուսաստանի հեռանալու մասին հայտարարությանը։ Այս մասին ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, ում խոսքը ներկայացնում են ռուսական լրատվամիջոցները։
«Մենք խորապես հարգում ենք վարչապետ Փաշինյանին, բարձր ենք գնահատում նրա և նախագահ Պուտինի աշխատանքային և շատ կառուցողական հարաբերությունները և հուսով ենք, որ այդ հարաբերությունները կշարունակեն լինել երկու երկրների սերտ համագործակցության երաշխիք։
Բայց մենք չենք կարող համաձայնել պարոն վարչապետի այս թեզերի հետ։
Ռուսաստանը միանգամայն այս տարածաշրջանի անբաժանելի մասն է։ Այսպիսով, նա չի կարող որևէ տեղ գնալ: Եվ Ռուսաստանը չի կարող հեռանալ Հայաստանից։ Եկեք չմոռանանք, որ Ռուսաստանում ավելի շատ հայեր են ապրում, քան բուն Հայաստանում։ Նրանց մեծ մասը Ռուսաստանի բացարձակ օրինակելի ու հայրենասեր քաղաքացիներ են։
Ռուսաստանը շարունակում է հետևողական, շատ կարևոր դեր խաղալ այս տարածաշրջանում իրավիճակի կայունացման և հակամարտությունների կարգավորման գործում։ Եվ մենք կշարունակենք խաղալ այս դերը»,- ասել է նա։
Ըստ Պեսկովի, կարևոր է, որ տարածաշրջանի բոլոր պետությունները հավատարիմ մնան 2020 թվականի եռակողմ համաձայնագրերին։
«Իհարկե, դրանից հետո տեղի ունեցան նոր իրադարձություններ, որոնք մի փոքր փոխեցին իրավիճակը։ Բայց դա չի նշանակում, որ Ռուսաստանը պատրաստվում է ինչ-որ կերպ սահմանափակել իր գործունեությունը»,- եզրափակել է Պեսկովը։
Նա այսպես է մեկնաբանել իտալական La Repubblica թերթին տված Փաշինյանի հարցազրույցը։

В Кремле не согласны с заявлением Пашиняна о провале миссии миротворцев в Арцахе и уходе России из региона
13:56 05/09/2023
В Кремле не согласны с заявлением премьер-министра Армении Никола Пашиняна о провале миссии миротворцев в Нагорном Карабахе и уходе России из региона, заявил пресс-секретарь президента Дмитрий Песков. Его слова приводят российские СМИ
«Мы глубоко уважаем премьер-министра Пашиняна, ценим рабочие и весьма конструктивные отношения между ним и президентом Путиным и надеемся, что эти отношения дальше будут оставаться залогом тесного взаимодействия двух стран.
Но с этими тезисами господина премьер-министра мы не можем согласиться.
Россия является неотъемлемой составной частью этого региона. Поэтому никуда она уходить не может. И из Армении уходить Россия не может. Давайте не забывать, что в России живет больше армян, чем в самой Армении. Большинство из которых являются абсолютно образцовыми и патриотически настроенными гражданами России.
Россия продолжает играть последовательную очень важную роль по стабилизации обстановки и деконфликтингу в этом регионе. И мы будем продолжать играть эту роль», — сказал чиновник.
Важно, что все государства региона сохраняют приверженность трехсторонним договоренностям 2020 года.
«Безусловно, после этого произошли новые события, которые слегка поменяли обстановку. Но это не значит, что Россия собирается как-то сворачивать свою деятельность», – заключил Песков.