«Ժողովուրդ». Փաշինյանն իր խորհրդականին որոշել է հիմա էլ դեսպան նշանակել
««Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ վարչապետի գլխավոր խորհրդական Համբարձում Մաթևոսյանն առաջիկայում գործուղվելու է դիվանագիտական կորպուս. նա դեսպան կնշանակվի:
Հավելենք, որ, չնայած երիտասարդ տարիքին, Համբարձում Մաթևոսյանը տարբեր բարձր պաշտոններ հասցրեց զբաղեցնել: Հեղափոխությունից հետո՝ 2018թ.-ին, նա նշանակվել էր Արմավիրի մարզպետ, այնուհետև գործուղվել էր կառավարություն: 2021թ.-ին նա նշանակվել էր փոխվարչապետ, իսկ 2023թ.-ի փետրվարի 16-ից զբաղեցնում է վարչապետի գլխավոր խորհրդականի պաշտոնը:
Մեր տեղեկություններով՝ Նիկոլ Փաշինյանն իր խորհրդականին որոշել է հիմա էլ ավելի լավ պաշտոնի տեղավորել ու նրան դեսպան կնշանակի, սակայն դեռ որոշված չէ, թե որ երկրում: Ինչպես գործադիրի մեր աղբյուրներն են փոխանցում, դեսպան նշանակվելը Համբարձում Մաթևոսյանի ցանկությունն է. հավանաբար վերջինս հոգնել է գործադիրում իր աշխատանքից ու որոշել է արտերկրում աշխատանքի անցնել:
Տեղեկությունը ճշտելու համար փորձեցինք կապ հաստատել նաև Համբարձում Մաթևոսյանի հետ։ Նրա փոխարեն պատասխանեց օգնականը և ասաց, որ նման բան չկա, առաջին անգամ մեզանից է լսում:
Հիշեցնենք՝ երբ Մաթևոսյանը փոխվարչապետի պաշտոնին հրաժեշտ տվեց, դրանից առաջ էլ մեզ տված հարցազրույցում հերքում էր իր հնարավոր հրաժարականը:
Չնայած հերքումներին՝ նկատենք, որ արդեն երեկվանից սկսվել են փոփոխությունները դիվանագիտական կորպուսում, և մի շարք դեսպաններ հետ են կանչվել իրենց պաշտոններից:
Աննա Աղաջանյանը հետ է կանչվել Բելգիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպանի, Ալեքսանդր Արզումանյանը` Շվեդիայի Թագավորությունում, Դանիայի Թագավորությունում, Նորվեգիայի Թագավորությունում, Ֆինլանդիայում և Իսլանդիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպանի պաշտոնից։ Սամվել Մկրտչյանն էլ հետ է կանչվել Լեհաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպանի պաշտոնից»։

Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что главный советник премьер-министра Амбарцум Матевосян в ближайшее время будет командирован в дипломатический корпус: он будет назначен послом.
«Добавим, что несмотря на молодой возраст, Амбарцум Матевосян успел занять различные высокие должности. После революции, в 2018 году он был назначен губернатором Армавирской области, затем командирован в правительство. В 2021 году был назначен вице-премьером, а с 16 февраля 2023 года занимает должность главного советника премьера.
По нашим сведениям, Никол Пашинян решил сейчас устроить своего советника на более хорошую должность и назначить его послом, однако пока неизвестно в какую страну. Как передают наши источники в правительстве, вероятно, последний устал от своей работы в правительстве и решил перейти на работу за границей.
Для уточнения информации мы попытались связаться с Амбарцумом Матевосяном, но вместо него ответил помощник и сказал, что впервые слышит об этом от нас.
Напомним, до ухода с поста вице-премьера Матевосян в интервью с нами также отрицал свою возможную отставку.
Несмотря на опровержения, отметим, что со вчерашнего дня уже начались перестановки в дипломатическом корпусе и ряд послов отозваны со своих постов.
Анна Агаджанян отозвана с должностей посла Армении в Бельгии, Александр Арзуманян –с поста Чрезвычайного и Полномочного посла Армении в Швеции, Дании, Норвегии, Финляндии и Исландии, а Самвел Мкртчян – с поста Чрезвычайного и Полномочного посла Армении в Польше», - пишет газета.