Իսկ ինչ եղան երթուղայինների վարորդներն ու այդքան մեքենաները
«Տրանսպորտային համակարգի բարեփոխումների շրջանակում ընդհանուր առմամբ 363 միկրոավտոբուսային շարժակազմ է փոխարինվել ավտոբուսներով»,- հայտնել էին քաղաքապետարանից։
Իսկ ի՞նչ եղան հարյուրավոր գազելների վարորդները՝ մնացին անգո՞րծ՝ համալրելով Հայաստանում բավականին մեծ թիվ կազմող գործազուրկների շարքերը, նրանց անգործ թողողները հոգ տարա՞ն նրանց աշխատանքով ապահովելու համար, կամ՝ հարյուրավոր գազելները, որոնք բավականին հնամաշ էի, ինչ «ճակատագրի» արժանացան։
Panorama.am-ը դիմեց Երևանի քաղաքապետարան հետևյալ հարցերով՝
Երևանում մեծ ավտոբուսներին համատարած անցումը դեռ չգնահատած, երկու հարց․
1. Ի՞նչ եղան երթուղայինների վարորդները, դարձան գործազո՞ւրկ։ Քաղաքապետարանը կամ կառավարությունը, ում տրանսպորտային քաղաքականության պատճառով այդքան մարդ մնաց անգործ, որևէ կերպ զբաղվեցի՞ն նրանց՝ աշխատանքի տեղավորման խնդրով, պարապուրդի վնասի հատուցում արեցի՞ն, որևէ այլ մասնագիտական կողմնորոշման ու ուսուցման հարցով զբաղվեցի՞ն։
2․Ի՞նչ եղավ տոննաներով մետաղը, որն օգտագործվել էր երթուղայիններ արտադրելու համար։
Քանի որ հարցումը չի վերաբերում հետագա ծրագրերին, այլ՝ արդեն կատարված քայլերին, հուսով ենք, որ կպատասխանեք ամենասեղմ ժամանակում։
Երևանի քաղաքապետարանից պատախանել են.
«1.Երևանի ներհամայնքային միկրոավտոբուսային երթուղիներում նախկինում աշխատած այն վարորդները  որոնք սահմանված կարգով դիմել են ավտոբուսներ վարելու համար՝ մեծ մասն աշխատանքի է անցել «Երևանի ավտոբուս» ՓԲ ընկերությունում, որտեղ ավտոբուսի վարորդների աշխատանքը կազմակերպվում է երկհերթ ռեժիմով:
2.Երևանի ներհամայնքային երթուղիներում նախկինում շահագործված բոլոր միկրոավտոբուսները պատկանում էին մասնավոր կազմակերպությունների, անհատ քաղաքացիների և դրանց վերաբերյալ Երևանի քաղաքապետարանը տեղեկատվություն չունի»:
Նույն հարցերն ուղարկել էինք նաև կառավարություն, որտեղից պատասխանեցին. «Տվյալ հարցման հասցեատերը ՀՀ վարչապետի աշխատակազմը չէ»։

Что случилось с водителями старых маршруток? Ответили в мэрии Еревана
«В рамках реформ в транспортной системе в целом заменено 363 микроавтобуса», – сообщили ранее из мэрии Еревана.
А что стало с сотнями водителей микроавтобусов: остались без работы, пополнив ряды безработных, которых в Армении довольно много? Оставившие их без работы позаботились о вопросе по обеспечению их работой? И какой «судьбы» удостоились изрядно изношенные газели?
Корреспондент Panorama.am обратился в мэрию со следующими вопросами:
Пока не оценив повсеместный переход на большие автобусы в Ереване, два вопроса:
1. Что стало с водителями маршрутных такси, они остались без работы? Мэрия или правительство, из-за транспортной политики которой столько людей остались без работы, каким-либо образом решили вопрос их трудоустройства? Компенсировали застой? Занялись ли вопросом их профессиональной ориентации или образования?
2. Что случилось с тоннами металла, который использовали для производства этих маршрутных такси?
Поскольку данный запрос никак не относится к дальнейшим программам, а к уже совершенным шагам, надеемся, что вы ответите в кратчайшие сроки.
Из мэрии Еревана поступило следующий ответ:
«1. Работавшие в прошлом во внутриобщинных маршрутах Еревана водители, которые в установленном порядке обратились для вождения автобусов, большая их часть приступила к работе в ЗАО “Ереван-автобус”, где работа водителей автобусов осуществляется по двухсменному графику работы.
2. Все микроавтобусы, ранее курсировавшие на внутриобщественных маршрутах Еревана, принадлежали частным организациям, отдельным гражданам, и мэрия Еревана не располагает информацией о них».
Те же вопросы были направлены также в правительство РА, откуда поступил следующий ответ: «Аппарат премьер-министра РА не является адресатом данного запроса».