Հայ-ամերիկյան համատեղ զորավարժությունն անհանգստության տեղիք է տալիս. Պեսկով
Հայ-ամերիկյան զորավարժություններ անցկացնելու Հայաստանի իշխանությունների ծրագրերը անհանգստության տեղիք են տալիս, հատկապես ստեղծված իրավիճակում Ռուսաստանը։ Ռիա նովոստիի հարոդմամբ՝ հայտարարել է ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը։
«Ինչ վերաբերում է զորավարժություններին, ապա, իհարկե, այսպես ասենք, դա անհանգստություն է առաջացնում, հատկապես ներկա իրավիճակում։ Հետևաբար, մենք խորապես կվերլուծենք այս լուրերը և կվերահսկենք իրավիճակ»,- լրագրողներին ասել է Պեսկովը։
Հիշեցնենք՝ ավելի վաղ ՀՀ ՊՆ-ն հայտնել էր, որ միջազգային խաղաղապահ առաքելություններում մասնակցության նախապատրաստման շրջանակում սեպտեմբերի 11-20-ը Հայաստանում՝ ՊՆ խաղաղապահ բրիգադի «Զառ» ուսումնական կենտրոնում և ՊՆ N ուսումնական կենտրոնում, կանցկացվի «ԱՐԾԻՎ ԳՈՐԾԸՆԿԵՐ-2023» հայ-ամերիկյան համատեղ զորավարժությունը։

Russia expressed concern on Wednesday about plans for a U.S.-Armenia military exercise in Armenia next week, saying it would be watching closely, Reuters reported.
"Of course, such news causes concern, especially in the current situation. Therefore, we will deeply analyse this news and monitor the situation," Kremlin spokesman Dmitry Peskov told reporters.
The Armenian Defence Ministry said the purpose of the September 11-20 "Eagle Partner 2023" exercise was to prepare its forces to take part in international peacekeeping missions.
“The purpose of the drills is to increase the level of interoperability of the unit participating in international peacekeeping missions within the framework of peacekeeping operations, to exchange best practices in control and tactical communication, as well as to increase the readiness of the Armenian unit for the planned NATO/PfP Operational Capabilities Concept evaluation,” the ministry said.