Հայ-ամերիկյան համատեղ զորավարժությունն անհանգստության տեղիք է տալիս. Պեսկով
Հայ-ամերիկյան զորավարժություններ անցկացնելու Հայաստանի իշխանությունների ծրագրերը անհանգստության տեղիք են տալիս, հատկապես ստեղծված իրավիճակում Ռուսաստանը։ Ռիա նովոստիի հարոդմամբ՝ հայտարարել է ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը։
«Ինչ վերաբերում է զորավարժություններին, ապա, իհարկե, այսպես ասենք, դա անհանգստություն է առաջացնում, հատկապես ներկա իրավիճակում։ Հետևաբար, մենք խորապես կվերլուծենք այս լուրերը և կվերահսկենք իրավիճակ»,- լրագրողներին ասել է Պեսկովը։
Հիշեցնենք՝ ավելի վաղ ՀՀ ՊՆ-ն հայտնել էր, որ միջազգային խաղաղապահ առաքելություններում մասնակցության նախապատրաստման շրջանակում սեպտեմբերի 11-20-ը Հայաստանում՝ ՊՆ խաղաղապահ բրիգադի «Զառ» ուսումնական կենտրոնում և ՊՆ N ուսումնական կենտրոնում, կանցկացվի «ԱՐԾԻՎ ԳՈՐԾԸՆԿԵՐ-2023» հայ-ամերիկյան համատեղ զորավարժությունը։

Планы властей Армении по проведению армяно-американских учений вызывают настороженность, особенно в нынешней ситуации, Россия будет анализировать данную информацию и отслеживать ситуацию, сообщает РИА Новости со ссылкой на заявление пресс-секретаря президента РФ Дмитрия Пескова.
Ранее в пресс-службе минобороны Армении сообщили, что в сентябре пройдут армянско-американские военные учения, их цель - повышение оперативной совместимости в рамках миротворческих миссий.
«По учениям - безусловно, скажем так, это вызывает настороженность, особенно в нынешней ситуации. Поэтому будем глубоко анализировать эти новости и отслеживать ситуацию», – сказал Песков журналистам.