Վրաստանի իշխող կուսակցության ղեկավարն անիրատեսական է համարում նախագահի իմպիչմենտի հասնելը
Վրաստանի խորհրդարանում նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլիին իմփիչմենթի ենթարկելու համար անհրաժեշտ 100 ձայնի հասնելն իրատեսական չէ։ ՏԱՍՍ-ը գրում է, որ այդ մասին հայտարարել է իշխող «Վրացական երազանք- դեմոկրատական Վրաստան» կուսակցության ղեկավար Իրակլի Կոբախիձեն։
«Չնայած նրան, որ նրան պաշտոնավարման մեկ տարի է մնացել, այս տարին նրա համար շատ կարևոր է: Եվ նա ռիսկի չէր դիմի, եթե հույս չունենար հավաքական Ազգային շարժման հետ: Համապատասխանաբար, իհարկե, 100 ձայն ստանալն իրատեսական չէ»,-ասել է Կոբախիձեն «Իմեդի» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
Նրա խոսքով, այն, որ խորհրդարանը կողմ է քվեարկելու իմպիչմենտին, իշխող կուսակցությունն ի սկզբանե պատկերացում չի ունեցել։ Բայց նա վստահ է, որ Սահմանադրական դատարանը կհաստատի նախագահի կողմից սահմանադրության խախտումը, որից հետո իմփիչմենթի հարցը կդրվի խորհրդարանում քվեարկության։

Грузия: глава правящей партии считает нереальным добиться импичмента президента Саломе Зурабишвили
Добиться необходимых 100 голосов в парламенте Грузии для импичмента президента Саломе Зурабишвили нереально. Как передает ТАСС, об этом заявил глава правящей партии "Грузинская мечта - Демократическая Грузиия" Ираклий Кобахидзе.
"Несмотря на то, что ей (Зурабишвили - прим. ТАСС) остался один год полномочий, этот год для нее очень важен. И она бы не пошла на этот риск, если бы у нее не было надежды на коллективное "Нацдвижение" (обобщенное название оппозиции - прим. ТАСС). Соответственно, конечно, нереально набрать 100 голосов", - заявил Кобахидзе в интервью телеканалу Imedi.
По его словам, на то, что парламент проголосует за импичмент, у правящей партии изначально не было расчета. Но он уверен, что Конституционный суд подтвердит нарушение конституции президентом, после чего вопрос импичмента будет вынесен на голосование в парламенте.