Արցախի «Արևիկ» բուժմիավորումում 5 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում
Սեպտեմբերի 8-ին Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 10 բուժառուներ ուղեկցողների հետ միասին,  անհետաձգելի մասնագիտացված բժշկական օգնություն ստանալու համար, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի  միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Առողջապահության նախարարության հաղորդմամբ, նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 3 բուժառուների՝ ուղեկցողների հետ միասին, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար։
«Արևիկ» բուժմիավորումում այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 24 երեխա, 5-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 92 հիվանդ, 6 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որից 3-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։

В Арцахе 5 детей находятся в отделении неонатологии и реанимации медобъединения «Аревик»
Сегодня, 8 сентября, при посредничестве и сопровождении Международного комитета Красного Креста 10 пациентов вместе с сопровождающими перевезены из «Республиканского медицинского центра» министерства здравоохранения Республики Арцах (НКР) в специализированные медицинские центры Республики Армения.
Согласно сообщению пресс-службы министерства здравоохранения Арцаха, планируется, что в течение дня еще 3 пациентов, в рамках государственного заказа направленные на лечение в Армению, с сопровождающими вернутся на машинах МККК в Арцах.
В настоящее время стационарное лечение в медобъединении «Аревик» проходят 24 ребенка, 5 – в отделении неонатологии и реанимации.
92 пациента проходят стационарное лечение в ЗАО «Республиканский медицинский Центр», 6 пациентов находятся в реанимационном отделении, 3 из них – в крайне тяжелом состоянии.