ՌԴ ԱԳՆ հայտարարել է Չինաստանի հետ տնտեսական կապերի ապադոլարացման մասին
Ռուսաստանի և Չինաստանի տնտեսական կապերի ապադոլարացումն արդեն տեղի է ունեցել, երկրների միջև հաշվարկների ավելի քան 80%-ը կատարվում է ազգային արժույթներով։ «ՌԻԱ Նովոստի»-ին տված հարցազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ Ասիայի առաջին դեպարտամենտի տնօրեն Գեորգի Զինովևը:
«Ազգային արժույթների մասնաբաժինը ռուս-չինական հաշվարկներում աճում է չափազանց արագ տեմպերով. եթե 2022 թվականի սկզբին այն կազմում էր մոտ 25%, ապա ներկայումս ՝ արդեն ավելի քան 80%»,- ասել է նա։
Զինովևը նշել է, որ Մոսկվայի բորսայում ռուբլի/յուանով առևտուրը վաղուց գերազանցել է ԱՄՆ դոլարով առևտրի ծավալը։
«Փաստորեն, արդեն այսօր կարելի է արձանագրել երկկողմ տնտեսական կապերի ապադոլարացում», - նշել Է գործակալության զրուցակիցը:
Նա նաև ասել է, որ ռուս և չինական տնտեսական օպերատորները «զանգվածորեն հեռանում են արևմտյան երկրների «թունավոր» արժույթներից և նախապատվությունը տալիս ռուբլուն և յուանին՝ որպես առավել հուսալի և, ամենակարևորը, հաշվարկների անվտանգ միջոց»։

Дипломат Зиновьев: дедолларизация в расчетах между Россией и КНР уже произошла
Дедолларизация экономических связей России и Китая фактически уже состоялась, заявил в интервью РИА Новости директор первого департамента Азии МИД Георгий Зиновьев.
«Доля национальных валют в российско-китайских расчетах растет крайне быстрыми темпами: если в начале 2022 года она составляла порядка 25%, то в настоящее время — уже свыше 80%», – сказал он.
Торги парой рубль/юань на Московской бирже давно превысили по объемам торги американским долларом, добавил Зиновьев.
Он отметил, что российские и китайские экономические операторы "массово уходят от "токсичных" валют западных стран и отдают предпочтение рублю и юаню как более надежным и, главное, безопасным средствам расчетов".
Хотя международная политическая и экономическая нестабильность сказывается на деятельности финансовых организаций, инструментарий, сформированный благодаря работе правительств России и Китая, позволяет "облегчать все необходимые операции настолько, насколько это возможно", заключил дипломат.