«Ցանկացած ցնցում կամ քաոսային զարգացում ամենակարճ ճանապարհը կդառնա Արցախի ադրբեջանացման համար»
Խորհրդարանում տեղի ունեցած լայն քննարկումների և կայացած կոնսեսուսի արդյունքում, 5 խմբակցություններից 4-ը պաշտպանում են ԱԽ նախկին քարտուղար Սամվել Շահրամանյանի թեկնածությունը:
Հիշեցնեմ, որ ընտրություններում միայն մեկ թեկնածու է առաջադրվել:
Առաջին փուլով հաղթանակ տանելու համար Շահրամանյանի օգտին պետք է քվեարկի 22 պատգամավոր:
Խորհրդարանական ուժերն ԱԺ-ում ներկայացված են հետևյալ բաշխվածությամբ:
«Ազատ Հայրենիք»-16 պատգամավոր (նախկինում կուսակցությունը գլխավորում էր նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանը)
«Միասնական հայրենիք»-9 պատգամավոր (այն ղեկավարում է Սամվել Բաբայանը և միակ ուժն է, որը չի պաշտպանում Շահրամանյանի թեկնածությունը)
ՀՅԴ-3 պատգամավոր
«Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն»-2 պատգամավոր
«Արդարություն կուսակցություն»-2 պատգամավոր
Եվս մեկ պատգամավոր անկուսակցական է:
«Ազատ Հայրենիք» կուսակցության մեկ պատգամավոր ՀՀ-ում է և ընտրության մասնակցելու հնարավորություն չունի, սակայն այս պահին 3 ընդդիմադիր ուժերի հետ միասին ունեն 22 պատգամավոր:
Այս պահին դեռ հստակ չէ, թե ինչպիսի դիրքորոշում ունի խորհրդարանի միակ անկախ պատգամավորը:
Արցախն այսօր ընտրություն կանի մի իրավիճակում, երբ Արցախի ու Հայաստանի շուրջ ռազմաքաղաքական իրադրությունն իր լարվածության պիկին են մոտենում, իսկ Արցախի տոտալ բլոկադայի պայմաններում մարդիկ սննվելու նույնիսկ նվազագույն պայմաններ չունեն:
Ինչ վերաբերվում է խորհրդարանական 2-րդ ուժի և որոշ անհատների` փողոցի միջոցով ԱԺ-ի վրա ճնշումներ գործադրելու հայտարարություններին, որոնցում կոնկրետ սահմանադրական կարգի տապալման բաղադրիչներ կան, ապա արցախցին ինքը պետք է ընտրի, թե ինչ ճանապարհ է ընտրում` ոչնչացնում է պետական ինստիտուտներն ու ներքին դիմակայության վերջին հնարավորությունները, թե պայքարի հնարավորություն ստեղծում:
Հատկապես այս պահին ցանկացած ցնցում, անկառավարելի վիճակ կամ քաոսային զարգացում ամենակարճ ճանապարհը կդառնա Արցախի ադրբեջանացման համար:
Սակայն ևս մեկ անգամ կրկնում եմ` Արցախը շրջափակման մեջ է ու այս պայմաններում և´ նախագահ ընտրողը, և´ պոտենցյալ փողոց ելնողն ու անկառավարելի վիճակ ստեղծողը, և´ սահմանադրություն պաշտպանողը, և´ իր կամքն իրացնողն արցախցին է ու պետք է իրադարձությունների զարգացման իր ընտրությունը կատարի. դրանից է կախված իր ֆիզիկական գոյությունն ու թշնամուն դիմսկայելու շանսը»։

Т. Абрамян: Любое потрясение станет кратчайшим путем для азербайджанизации Арцаха
Секретарь фракции Национального Собрания Армении «Честь имею» Тигран Абрамян на своей странице в соцсети Facebook пишет:
«В парламенте Республики Арцах, состоящем из 33 депутатов, сегодня состоятся выборы президента.
По итогам широких обсуждений и состоявшегося консенсуса в парламенте, 4 из 5 фракций поддерживают кандидатуру бывшего секретаря Совбеза Самвела Шахрмананяна.
Напомню, что выдвинута всего одна кандидатура.
Для победы в первом этапе в пользу Шахраманяна должны проголосовать 22 депутата.
Парламентские силы в НС представлены следующим образом:
“Свободная Родина” – 16 депутатов (в прошлом партию возглавлял бывший президент Араик Арутюнян).
“Единая Родина” – 9 депутатов (возглавляет Самвел Бабаян и это единственная сила, которая не поддерживает кандидатуру Шахраманяна).
АРФД – 3 депутата.
“Демократическая партия Арцаха” – 2 депутата.
“Партия справедливость” – 2 депутата.
И ещё один депутат беспартийный.
Один депутат от партии “Свободная Родина” находится в Армении и не имеет возможности принять участие в выборах, однако, на данный момент 3 оппозиционные политические силы вместе составляют 22 депутата.
На данный момент пока не ясно, какова позиция единственного независимого депутата парламента.
Арцах сегодня сделает выбор только в одном случае, если военно-политическая обстановка вокруг Арцаха и Армении подходит к пику, а в условиях тотальной блокады Арцаха у людей нет даже минимальных условий питания.
Что касается заявлений 2-й парламентской силы и некоторых частных лиц относительно оказания давления на НС через улицу, в которых присутствуют компоненты свержения конституционного строя, то народ Арцаха должен выбрать, какой путь он изберет: уничтожает государственные институты и последние возможности для оказания внутреннего сопротивления, либо создает возможность борьбы.
Любое потрясение, особенно в данный момент, любая неконтролируемая ситуация или хаотическое развитие станут кратчайшим путем азербайджанизации Арцаха.
Однако вновь повторюсь: Арцах – в блокаде и в данных условиях и тот, кто выбирает президента, и тот, кто выходит на улицы и создает неуправляемую ситуацию, и тот, кто защищает конституцию, и тот, кто реализует свою волю, является гражданином Арцаха и должен сделать собственный выбор относительно развития событий: от этого зависит его физическое существование и шансы для противостояния врагу».