Արթուր Վանեցյանը շնորհավորել է Արցախի նորընտիր նախագահին
«Հայրենիք» կուսակցության նախագահ, ԱԺ նախկին պատգամավոր, ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը շնորհավորել է ԱՀ նորընտիր նախագահ Սամվել Շահրամանյանին.
«Հարգելի պարոն Շահրամանյան,
Անձամբ իմ և «Հայրենիք» կուսակցության անունից ջերմ շնորհավորանքներս եմ հղում Ձեզ Արցախի Հանրապետության նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ։
Այս կարևոր իրադարձությունը վկայում է Արցախի Ազգային ժողովի և հանրության ողջամտության, կամքի և տոկունության մասին՝ անսասան վճռականությամբ դիմակայելու այն անհավանական մարտրահրավերներին, որոնց հարկադիր կերպով առերեսվում է Արցախն այս օրերին։
Լիահույս եմ, որ Ձեր պաշտոնավարումն էական նշանակություն կունենա Արցախում ներքին կայունությունը,  հանրային համերաշխությունը և միասնականությունը պահպանելու, Ադրբեջանի կողմից պարտադրված անօրինական շրջափակման հետևանքով ի հայտ եկած ճգնաժամի հետևանքները վերացնելու, անդառնալիից խուսափելու և Արցախն այս դժվարին ժամանակներում արժանապատվորեն առաջնորդելու գործում։
Կայացվելիք որոշումներն ու լուծումներն անշուշտ ճակատագրական և շրջադարձային են լինելու Արցախի և ողջ հայ ժողովրդի համար, սակայն հավատացած եմ, որ արժանապատիվ խաղաղության պայմաններում Արցախի բարօրության և բարգավաճման բանաձևի իրագործումը սպառված չէ, և Դուք բացառիկ հնարավորություն ունեք այդ հարցում հաջողելու համար։ Մաղթում եմ, որ այդ հնարավորությունը լավագույնս ծառայեցնեք Արցախի ժողովրդի իրավունքների իրացմանը, այդ ճանապարհին չխուսափեք վճռական ու պատասխանատու որոշումերից և վստահ լինեք, որ արժանապատիվ ընթացքի դեպքում ունենալու եք ոչ միայն Ձեր ընտրողների, այլև ողջ հայ ժողովրդի աջակցությունը։

Артур Ванецян поздравил новоизбранного президента Арцаха
Председатель партии «Айреник («Отечество»), бывший депутат НС, бывший директор СНБ Армении Артур Ванецян поздравил Самвела Шахраманяна с избранием на должность президента Республики Арцах.
«Уважаемый господин Шахраманян,
Лично от моего имени и от имени партии “Отечество” поздравляю Вас с избранием на должность президента Республики Арцах.
Это важное событие свидетельствует о здравомыслии Национального собрания и общественности Арцаха, об их воле и стойкости, чтобы противостоять с непоколебимой решительностью тем невероятным вызовам, с которыми вынужден сталкиваться Арцах в эти дни.
Полон уверенности в том, что Ваше пребывание в должности будет иметь существенное значение для сохранения в Арцахе внутренней стабильности, общественной солидарности единства, устранения последствий кризиса, возникшего в результате незаконной блокады со стороны Азербайджана, во избежание необратимого и достойного руководства Арцахом в эти трудные времена.
Принимаемые решения и выходы, безусловно, станут судьбоносными и поворотными для Арцаха и всего армянского народа, однако, уверен, что при реализации формулы благополучия и процветания Арцаха в условиях достойного мира не исчерпана и у Вас есть исключительная возможность для достижения успеха в этом вопросе. Желаю, чтобы Вы использовали эту возможность наилучшим образом для реализации прав народа Арцаха, не избегали на этом пути решительных и ответственных решений и были уверены, что в случае достойного хода будете иметь не только поддержку Ваших избирателей, но и всего армянского народа.
Пусть Ваше пребывание в должности президента принесет мир, стабильность и процветание Республике Арцах».