Պուտին. Հայաստանի ղեկավարությունն ինքն է ճանաչել Ադրբեջանի ինքնիշխանությունը Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ
«Ռուսաստանը 10-15 տարի փորձում էր օգնել ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը։ Խնդիրը ոչ միայն հակամարտության արդյունքներն են, այլ հայկական ղեկավարությունն ինքն է ճանաչել Ադրբեջանի ինքնիշխանությունը Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ։ Էլ ի՞նչ կա այդտեղ խոսելու։ Էթնիկ զտումների հարցը չի վերացել։ Կա նաև մարդասիրական խնդիր»,-հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, ելույթ ունենալով սեպտեմբերի 11-ին մեկնարկած Արևելյան տնտեսական ֆորումի լիագումար նիստում, պատասխանել է հայ-ամերիկյան զորավարժությունների, Նիկոլ Փաշինյանի կնոջ՝ Կիև կատարած այցի և ՀՀ խորհրդարանի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի՝ ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովային ուղղված հայտարարությունների մասին հարցերին։
Պատասխանելով հարցին, թե ինչու է տեղի ունեցել Հայաստանի այս շրջադարձը, ինչպես դա կազդի Ադրբեջանի հետ սահմանին տիրող իրավիճակի վրա և ինչի կարող է հանգեցնել Հայաստանի համար, Պուտինն ասել է.
«Չեմ կարծում, որևէ շրջադարձ կա։ Մենք տեսնում և հասկանում ենք, թե ինչ է կատարվում։ Այս մասին շատ բան կարելի է ասել, մենք առաջարկել ենք կարգավորման մեր տարբերակները։ Ի՞նչ կա թաքցնելու: Սա, կարծում եմ, քաջ հայտնի է։ Հայաստանը վերահսկում էր 7 շրջան, որոնք իր վերահսկողության տակ էր անցել հայ-ադրբեջանական հայտնի հակամարտությունից հետո։
Մենք առաջարկել էինք Ադրբեջանի հետ համաձայնության գալ այնպես, որ երկու շրջանները՝ Քելբաջարն ու Լաչինը, մնան փաստացի Հայաստանի և ամբողջ Ղարաբաղի իրավասության ներքո, սակայն Հայաստանի ղեկավարությունը չհամաձայնեց սրան, թեև մենք փորձում էինք համոզել նրանց 10-15 տարի։ Դե տարբերակներ կային, բայց ի վերջո ամեն ինչ հանգեցրեց սրան: Մեր հարցին՝ թե ի՞նչ եք անելու, պատասխանեցին՝ կռվելու ենք։ Լավ։ Ի վերջո, ամեն ինչ հասավ ստեղծված իրավիճակին»,- ասաց Պուտինը:
Ռուսաստանի առաջնորդը հայտարարել է, որ բանը միայն վերջին հակամարտության արդյունքները չեն։
«Բանն այն է, որ Հայաստանի ղեկավարությունն ըստ էության ճանաչեց Ադրբեջանի ինքնիշխանությունը Ղարաբաղի նկատմամբ։ Իսկ Պրահայի հայտարարությունում սա ուղղակի արձանագրվել է թղթի վրա։ Մենք գիտենք այս մասին։ Ի՞նչ կարող եմ ասել։ Հիմա նախագահ Ալիևն ինձ ասում է՝ լավ, դու գիտեք, Հայաստանը ճանաչեց, որ Ղարաբաղը մերն է, որ Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցն այլևս չկա, լուծված է։ Եվ դա հրապարակավ հայտարարեց Հայաստանի ղեկավարությունը՝ հաշվելով ողջ տարածքը մինչև 1991 թվականը Ադրբեջանական ԽՍՀՄ-ի շրջանակներում և նշելով մի թիվ, որը ներառում էր հենց Ղարաբաղի տարածքները։ Սա մեր որոշումը չէ, սա Հայաստանի այսօրվա ղեկավարության որոշումն է։ Այստեղ ասելու բան չկա, եթե Հայաստանն ինքն է ճանաչել, որ Ղարաբաղը Ադրբեջանի մաս է, լավ, մենք ի՞նչ անենք»,- նշեց Պուտինը։
ՌԴ նախագահի խոսքով, սակայն կան հումանիտար հարցեր, հարցեր, որոնք կախված են խաղաղապահների մանդատի հետ։
«Ճիշտ է, մանդատը դեռ գործում է, բայց հումանիտար բնույթի հարցեր, էթնիկ զտումների կանխման հարցեր կան։ Հույս ունեմ, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը, ինչպես մեզ միշտ ասել է և մինչ օրս էլ ասում է, շահագրգռված չէ որևէ էթնիկ զտմամբ»,- ասել է Պուտինը։

Путин: Если сама Армения признала, что Карабах – это часть Азербайджана, что нам сказать-то здесь?
Президент РФ Владимир Путин, выступая на пленарной сессии Восточного экономического форума, ответил на вопрос о начавшихся 11 сентября армяно-американских учениях, визите супруги Никола Пашиняна в Киев, заявлениях спикера парламента РА Алена Симоняна в адрес Марии Захаровой.
Отвечая на вопрос, почему произошел этот разворот Армении, как это скажется на обстановке на границе с Азербайджаном, к чему это может Армению привести, Путин сказал:
«Я не думаю, что есть какой-то разворот. Мы видим, понимаем, что происходит. Об этом можно много говорить, мы предлагали свои варианты урегулирования. Чего скрывать-то? Мне кажется, это хорошо известно. Армения контролировала 7 районов, которые оставила под свой контроль после известного армяно-азербайджанского конфликта.
Мы предлагали договориться с Азербайджаном таким образом, чтобы два района – Кельбаджарский и Лачинский – остались под юрисдикции фактически Армении и весь Карабах, но армянское руководство с этим не согласилось, хотя мы пытались убедить армянское руководство в течение десятилетия. 10-15 лет. Ну, разные варианты, но в конечном итоге все сводилось к этому. На наш вопрос, что вы будете делать, нам отвечали – будем сражаться. Ну, ладно. В конечном итоге все пришло к той ситуации, которая сегодня сложилась», – заявил Путин.
«Дело не только в результатах последнего конфликта, дело еще и в том, что армянское руководство по существу признало суверенитет Азербайджана над Карабахом. И в пражском заявлении просто зафиксировало это на бумаге. Мы знаем об этом. Чего здесь говорить. Теперь мне президент Алиев говорит: ну, вы же знаете, что Армения признала, что Карабах наш, что вопрос о статусе Карабаха больше не стоит, он решен. И армянское руководство об этом публично заявило, посчитав и всю территорию до 1991 года в рамках Азербайджанской СССР и назвав цифру, в которую входят и территории самого Карабаха. Это состоялось, это же не наше решение, это решение армянского руководства сегодняшнего», – отметил Путин.
«Если так, говорят нам, то все вопросы, если вы хотите чем-то заниматься по Карабаху, должны с нами решать на двусторонней основе. Ну, а что нам сказать-то здесь? Здесь и сказать нечего, если сама Армения признала, что Карабах – это часть Азербайджана, ну, что нам?», – заявил Путин.
«Но здесь есть и вопросы, связанные с гуманитарной составляющей. И с мандатом наших миротворцев. Это правда, да. Мандат еще действует, а вопросы гуманитарного характера, недопущения там каких-то этнических чисток – конечно, он никуда не делся. И я с этим полностью согласен. Надеюсь, что азербайджанское руководство, как и говорили всегда нам, и до сих пор говорят, не заинтересовано в каких-либо этнических чистках», – сказал Путин.